GRASSKI aneb snowkiting everyday!

Úvod

Jedu takhle v pátek večer z práce a kouknu na FB. Zaznamenávám video od Čikase, na kterém je jeho pojezd na travních lyžích s kitem. Samozřejmě, že každej z nás už slyšel slova "travní lyže", ale připadalo mi to vždycky (asi jako většině z nás)  jako taková  BLBOST, že jsem tomu nikdy nevěnoval pozornost… ale to, co jsem viděl mě uchvátilo.

Čikas tam lítal na něčem, co vypadalo a fungovalo úplně jinak, než co jsem měl doposud v hlavě jako představu o travních lyžích.

Hned mu volám. Mimochodem, po tolika letech jsem se při týhle příležitosti dozvěděl, že Čikas, jedinej kajter, kterej se na MKB místo člunem nechává zpět na pláž vozit helikoptérou!!! :-) se jmenuje Jiří Trunčík! – no věděli jste to??? Dobře, ale budeme se držet  zavedeného výrazu… devatenácté století (Marečku podejet mi pero)… resp. teda zavedeného výrazu ČIKAS. Dostávám od něj supr reference i technikálie. Na můj dotaz: tvl ale to musí DRHNOUT ne?! Dostávám pro mě naprosto překvapivou odpověď: TAK NA TO TY VOLE ZAPOMEŇ!!! TO NAVOPAK NEJDE ZASTAVIT!!!…

Hned volám na číslo, který jsem dostal, a to Martinovi Štěpánkovi, výrobci lyží GRASSKI.net. Je pátek večer a pan Štěpánek je zrovna ve Schladmingu, ale i přes to se mi do telefonu ochotně věnuje a odpovídá na moje otázky. Končíme tímhle: tak mi prosím co nejdřív jedny pošlete! Jo a kolik to vlastně stojí??? povidám (neměl jsem vůbec představu). Odpověd zní 10 tis CZK, což bylo velice milý překvapení s porovnáním s cenou běžných sjezdových lyží, landboardu nebo buggyny.

Grass-ski-landkiting-Iwosh-vybavicka.jpg

Já nejsem žádnej velkej lyžař: normální lyže vůbec nevlastním (dlouhý  lyže od mala nesnášim),  vlastním pouze „blejdy“ a pokud jdu na „normální“ lyže, tak je zabavím manželce :-). Tak pokud jezdíte blejdy, tak tohle se Vám bude líbit, říká pan Štěpánek.

Hned po víkendu, mi přichází celkem malý balíček obsahující bag, lyže Endurance Speed 80 cm, což je jakási „střední varianta“ jak co se týká výkonnosti, tak délky, náhradní vozíky, a bio-olej na mazání. 
 

Grasski 

Už při posunování lyží v kanclu po koberci zjišťuju, že to jezdí opravdu skvěle a nemůžu se dočkat neděle, kdy by se měl najít čas na test na našem letišti.

V neděli je „tak trochu hnusně“  - čili ani ne nikam na vodu a na sníh už vůbec ne – prostě ideální čas to poslat na trávu :-).

Parkujeme na letišti ve složení Ywosh, Seba007, Yenyk, Hanny. Kluci blbnou s kajtama a brácha mi připravuje uzavřenou komoru velikosti 9m, fouká  něco kolem 5 m/s – ideál. 

Obouvám se do přeskáčů a jdu na to. Hned první šlák je kajterskej „výstřik“. Jede to neskutečně, valí to bomby, hraní to, stoupe to. Nijak to nekroutí nohy, nijak zásadně to nedrncá! – prostě opravdu velký překvapení, že to funguje dokonale. Je to fakt hodně podobný jízdě s kajtem na normálních lyžích. Jediný rozdíl je jakési „chrastění“ grasski, ale je to jen a pouze zvukový projev. Na konci šláku zjištuju, že to fakt nejde zastavit :-) a dojezd je o hodně delší než na bežných lyžích, a tak dávám něco jako dlooooouhou protáhlou halzu (otočka down-wind) a mastím to zpět. Po čase zjišťuju, že halzy jdou běžně točit i kite loopem (down loopem). Na poprvé to chce mít trochu koule :-), pač se to faaakt rozvalí :-). Jde samozřejmě dělat i „réčko“ (otočka proti větru). Napoprvé jsem otočku skokem nezkoušel – nechtěl jsem to a sebe :-) rozflákat, ale určitě to půjde. 

Grass-ski-landkiting-Iwosh-napred-opatrne.jpg

Asi největším překvapením bylo, že je úplně jedno jakou rychlostí se jede – jde jezdit úplně na pohodu nebo mega kule. Já jsem využil tak max. 40% schopností lyží, ale dá se jezdit i kolem 60 km/hod, z kopce na tom údajně jezděj i 94 km/h, což si teda nedovedu vůbec představit…

Vylejzám z přeskáčů a grasski testuje brácha a pak zase znova já.

Projíždím i pár krtinců… a překvapivě úplně v pohodě, vůbec o tom nevíte.

Závěr: absolutní spokojenost a nadšení z toho, že to tak skvěle funguje!

Mám rád tyhle hračky!!!

Všechny návody, co a jak jsou na youtube. 

Grasski – snowkite everyday !!!

GOOD WIND FŠEM !

Ywosh