Jak dlouhý snowkiteboard potřebuji?

Zima je tady a s ní i potřeba správného vybavení. Snowkiteboardů je na trhu poměrně dost, ale jak vybrat správnou délku? Vše si vysvětlíme.
 

Jak to má začátečník

Při prvních pokusech o snowkiting na prkně většina lidí asi sáhne po klasickém snowboardu, který se válí někde doma. Ono na tom vlasně není nic až tak špatného. Fungovat to nějak bude a časem se zkušenostmi přijde touha po něčem lepším, co poskytne snowkiteboard. Víc o rozdílech mezi snowboardem a snowkiteboardem najdeš tady. Optimální délka prkna na učení s kitem bude podobná jako délka klasického twintip snowboardu na sjezdovku, takže tady taky nebude zásadní problém. Přibližně tedy někde mezi ramena a nos. Prknaři preferující rychlou jízdu po sjezdovce a freeride v prašanu budou volit spíš delší prkno někde mezi bradu a nos. Naopak parkový nadšenci pro triky a jibing budou většinou volit prkno mezi ramena a bradu.

 

Jak dlouhý snowkiteboard potřebuji - freeride freestyle
 

Délka snowkiteboardu podle stylu jízdy

Když už se rozhodnu pořídit snowkiteboard, je důležité si před výběrem položit otázku "Jak budu jezdit?" Podle odpovědi potom budu vybírat délku snowkiteboardu, podobně jako na sjezdovce. Pokud chci jezdit hlavně freestyle a blbnout někde na překážkách, bude vhodnější vybrat spíš trochu kratší snowkiteboard, protože bude zábavnější a hravější.


Jak dlouhý snowkiteboard potřebuji - krátký na freestyle
 

Velikost budu volit někde mezi ramena a bradu. Naopak na freeride a jízdu v prašanu zvolím trochu delší prkno někde mezi bradu a oči. Krátký snowkiteboard by se v hlubokém sněhu více bořil, měl by větší odpor a tím by se s ním i hůř nastoupávalo proti větru. Pokud chci univerzální snowkiteboard nebo se na něm budu teprve učit, bude ideální délka někde mezi bradu a špičku nosu.
 

Jak dlouhý snowkiteboard potřebuji - freeride / freestyle univerzál Nobile NHP
 

Speciální případ výběru snowkiteboardu bude u závodů nebo dlouhých freeride / expedičních přejezdů. Tady je na místě uvažovat o speciálním race snowkiteboardu, který má délku většinou kolem 2m, aby se minimálně bořil do sněhu, jel rovně s co nejmenším odporem a maximálním držením hrany. U těžších kiterů to platí dvojnásob. Naopak muším váhám do nějakých 60 kg, bude pro toto určení stačit větší velikost klasického snowkitebordu s délkou přibližně stejnou výšce postavy.
 

Jak dlouhý snowkiteboard potřebuji - race snowkiteboard Nobile RC2000
 

Zase taková věda to s tou délkou snowkiteboardu není, že? Snad ti tenhle jednoduchej návod pomůže vybrat správnou délku.

Čau venku na sněhu, Leguán