Jak na Flysurfer Mixer Test - tuning kitu

Majitelé komorových draků Flysurfer jistě ví, že jejich drak na rozdíl od jiných výrobců má nějaké možnosti nastavení ve vyvázání draka. Málo kdo s ním ale umí pracovat, což je trochu škoda.

Proč umět pracovat s mixer testem

Občas se na bazaru setkávám s komoráky od Flysurferu, který jsou v dobrým stavu, co se týče materiálu, ale letově už na tom moc dobře nejsou. Neznalý majitel, si pak myslí, že drak už je na odpis a prodává ho pod cenou. Přitom by stačilo draka trochu poladit a lítal by zase parádně.

Mixer test je výhodný v tom, že i po čase u starších draků, když se vlivem různého zatížení změní délky vyvazovacích šňůr a hlavně šňůr procházejících kladkami, je možné toto rozladění kitu pomocí mixer testu eliminovat a zachovat tak dobré letové vlastnosti po celou dobu životnosti draka.

Další možností využití mixeru je nastavení draka podle aktuálních podmínek, nebo podle preferencí uživatele s důrazem na výkon a agresivitu, nebo na větší stabilitu.

Nastavení "mixeru" je dobré čas od času zkontrolovat a v případě potřeby doladit. Osobně to dělám několikrát za rok, většinou před nějakou big session, nebo závody, abych měl jistotu, že mě drak ve výkonu nebude omezovat.

Co nastavení mixeru dělá s drakem?

Nastavení mixeru je někdy mylně považováno za to stejné jako nastavení délky předních a zadních šňůr, které určuje, jestli je drak přebržděný, nebo naopak moc zdepowerovaný. Nastavení na mixeru má na draka odlišný vliv. Mírně mění profil křídla / vrchlíku a tím zásadně ovlivňuje aerodynamiku. Kdo už někdy letěl letadlem, určitě si v průběhu letu všiml, jak na křídlech pracují různé klapky a mění tvar křídla a jeho aerodynamické vlastnosti. Mixer test dělá něco podobného. Jak přesně se průřez křídla mění, si můžeš vyzkoušet kousek níž v odkazu na aplikaci :-)

Hezky nám to vysvětlil Armin na Flysurfer meetingu v Německu.

Flysurfer-mixrt-test-Armin-na-meetingu.jpg

Možnosti nastavení

"Tovární nastavení"

Toto je základní univerzální nastavení, pro běžného kitera. Jde o kompromis mezi vysokou stabilitou a výkonem draka. Při továrním nastavení jsou všechny uzlíky označené A, B, C, Z v jedné řadě (ve stejné délce). U nového draka se zdají být uzlíky uzlíky B a C posunuty cca 1,5 cm dolů (blíž k baru) než uzlíky A a Z. To je způsobeno hlavně nedostatečným napnutím šňůr. Při napnutí a dotažení všech uzlíků a spojů by měly být v rovině.

Tovární nastavení je také výchozím kontrolním nastavením, do kterého se drak uvede před nastavením na výkon, či stabilitu. Při nastavování mixeru do tohoto základního nastavení, je potřeba napřed srovnat uzlíky A a Z vedle sebe a teprve poté mezi ně vystředit i uzlíky C a následně B !!!

Jak docílit továrního nastavení, je názorně vidět tady ve videu:

"Na stabilitu"

Při nastavení na vyšší stabilitu se vychází z továrního nastavení a dále se pracuje jen s posunem uzlíku C. Uzlík B se přitom bude pohybovat taky, protože je na uzlíku C závislý navázáním přes kladku. Bude se tedy pohybovat ve stejném směru, ale o poloviční vzdálenost. Kroužek pro nastavení uzlíku C se tedy posune směrem od kladky a uzlík C se tím v řadě posune dolů viz. aplikace.

V tomto nastavení bude drak stabilnější v poryvech za cenu mírného snížení jeho rychlosti a schopnosti vylétávat hodně do kraje okna, tím se maličko sníží i úhel nastoupávání proti větru, ale pocitově se trochu zvětší rozsah depoweru.

"Na výkon"

S nastavováním kitu do výkonu je potřeba být opatrný a nedoporučuji ho začínajícím nebo pohodově jezdícím kiterům. Pokud se to totiž přežene, drak může zásadním způsobem ztratit stabilitu a to hlavně v nárazovém větru. Rád potom zaklapává uši, kolabuje náběžkou dolů (frontstall) a naíc je agresivnější a při opětovném napnutí v powerzoně víc kope.

Ve slabším stabilním větru se citlivým nastavením dá docílit mírně většího výkonu, rychlejšího letu a zatáčení draka. I výška skoku se díky větší rychlosti kitu trochu zvýší.

Při nastavení do výkonu se posouvá kroužek pro nastavení uzlíku C směrem ke kladce a Uzlík se tak posune nahoru směrem k vrchlíku.

flysurfer-mixer.png

Dlouhý mixer test

Pro kontrolu je u novějších Flysurfer draků (Soul a novější) možné udělat i takzvaný "dlouhý mixer test". Ten funguje prakticky stejně, jen místo uzlíků, se porovnávají uzlíky vyvazovacích  šňůr až skoro u vrchníku draka. Kontrolní šňury na sobě mají černé označení. Dlouhý mixer test tak zahrnuje i změnu délky vyvazovacích šňůr a u více opotřebených draků dává možnost přesnějšímu nastavení profilu vrchlíku.

Osobní zkušenosti

Osobně jsem jezdil Pulse2, Psycho4, Speed4, a Speed5 nastavené vždy mírně do výkonu, právě kvůli větší agresivitě do skoků, ale v nárazovém větru, nebo při 24h ježdění na trávě, jsem nastavení měnil na "tovární" (všechny uzlíky v řadě). U Sonica2 nedoporučuji nastavení do výkonu, drak potom v silnějším větru zaklapává uši a jen neochotně je znovu napíná. I v továrním nastavení má výkonu a rychlosti na rozdávání. U novějších draků s vysokou stabilitou jako je Flysurfer Soul, Soul2, Sonic3 nebo Sonic4 je možné si s nastavením hrát a draka tak přiblížit svým preferencím a podmínkám.

Tak hodně štěstí s mixováním vlastností tvýho draka, a hlavně opatrně :-)
V případě dotazů a nejasností volej nebo piš na kontakty v mém profilu, nebo do komentářů třeba i své zkušenosti.

Leguán :-)