Jak vybrat cvičný kite

Cvičný kite, u toho přece není moc co řešit. No, opak je pravdou, na fotce sice vypadají všechny skoro stejně, ale rozdíly mezi nimi jsou velké. Postupně se podíváme na cvičné kity podle zásadních kritérií a vysvětlíme si výhody a nevýhody jednotlivých typů. V úvahu bude brát pouze takzvaně fixní draky (bez možnosti měnit výkon změnou profilu), ptože draci s depowerem už se cenově pohybují úplně jinde a i v malých velikostech se dají považovat za plnohodnotné draky.

 

Rozdělení podle vrchlíku

Otevřená komora

Otevřená komora je asi nejběžnějším typem cvičného draka.

+ cenově dostupný
+ velký výběr různých modelů a výrobců
- nelze použít na vodě


cvičný kite FLYSURFER Fox

 

Uzavřená komora

Uzavřená komora je méně častým typem cvičného draka, který se používá zejména tam, kde je potřeba draka restartovat z vody, to je možné díky uzavřené náběžné hraně, díky které se do draka nedostane voda a lze ho zrestartovat.

+ velmi stabilní vrchlík
+ snadné restarty
+ využitelný i na vodě
- vyšší cena
- menší výběr
 

Cvicny-kite-uzavrena-komora.jpg
 

Single skin

Jednovrstvá konstrukce draka snižuje množství materiálu na vrchlíku a tím i jeho hmotnost. Lehčí drak je zpravidla schopný létat ve slabším větru. Tento typ draka proto vyniká ve slabém větru, kdy je dobře ovladatelný a díky své konstrukci má i větší tah na danou velikost ve srovnání s jinými typy cvičných draků. Další výhodou je velká odolnost při nárazech, kdy nehrozí k přetlakování draka a roztržení žeber jako u komorových konstrukcí

+ dobré vlastnosti ve slabém větru
+ cenově dostupný
+ velká odolnost při nárazech o zem
- menší stabilita v silném větru
- nelze použít na vodě
 

Cvičný kite Flysurfer Peak - single skin

 

Rozdělení podle ovládání

Poutka (2 šňůry)

Nejlevnější varianta ze všech systémů ovládání, ale současně nejvíc omezená v možnostech ovládání, většinou se používá na malých velikostech draků a pro děti pro svou jednoduchost.

+ levná varianta
- méně možností ovládání
- náročné restarty
- jiné ovládání než u velkých draků
 

Cvicny-kite-Cross-poutka-2-line.jpg
 

Ručky (4 šňůry)

Dobrá volba pro každého, kdo nemá ambice postupně přejít na velkého draka, nebo draka využívat k jízdě na bruslích či longboardu. Zábavný systém ovládání, umožňující plnou a rozmanitou kontrolu nad drakem.

+ rozmanité možnosti ovládání draka
+ dobré restarty
+ možnost bezpečnostní šňůry
- vyšší cena
- jiné ovládání než u velkých draků
 

Cvicny-kite-rucky.png
 

Ráhno (2 šňůry)

Levná varianta hlavně pro děti, pro svou jednoduchost a bezpečnost (ráhno lze kdykoliv pustit a není ničím přivázané). Současně už od začátku vytváří návyky ovládání hrazdou a tvoří dobrý základ pro přestup na větší tažné draky s depowerem.

+ nižší cena
+ ovládání podobné na velké draky
+ možnost řídit 1 rukou
- náročné restarty
- méně možností ovládání
 

Cvičný kite - 2 line bar
 

Ráhno (3 šňůry)

Ovládání prakticky stejné jako u 2 šňůrového ráhna. Třetí šňůra slouží pro snadné restarty a přistání draka a v kombinaci s bezpečnostním leashem jako pojistka proti odlétnutí draka při upuštění nebo odhození ráhna.  Používá se zejména na výkonnějších cvičných kitech. Výhodou vyvlátí na třetí středobou šňůru je symetrické vyvlátí a malá šance na zamotání draka.

+ ovládání podobné na velké draky
+ možnost řídit jednou rukou
+ snadné restarty
+ bezpečnostní šňůra
- vyšší cena
- méně možností ovládání
 

Jak vybrat cvičný kite - trénování na pláži

 

Ráhno (4 šňůry + depower)

Tady už se dostáváme na hranici mezi cvičné a klasické (dospělé) kity a to nejen ovládáním ale i cenou. Ovládání pomocí baru s depowerem je stejné jako u velkých draků. Některé kity jsou ale vyrobeny se zaměřením na úplné začátečníky a proto je do tohoto článku také zařadím. Začátečnický depower kite je vhodný zejména pro nadané děti a opatrné dospělé a to nejen na učení, ale i pozdější jízdu hlavně pro vysokou bezpečnost a velmi snadné ovládání ve srovnání s "dospělými" depower kity.

Z nabídky zdejšího e-shopu jde konkrétně o draky Flysurfer Viron a Hybrid. Oba tyto kity jsou velmi univerzální díky konstrukci uzavžené komory a lze je použít na vodě i na suchu. Hybrid je navíc extrémně lehký a létá v minimálním větru, což je výhoda pro možnost bezpečného trénování ve větru, kdy drak téměř netáhne a na vodě je s draky jen minimum lidí. Flysurfer Hybrid také nebude svého pokročilejšího uživatele tolik omezovat díky obstojné schopnost jízdy proti větru. Více o tomto kitu je tady v recenzi.

+ ovládání stejné jako mají velké kity
+ možnost řídit jednou rukou
+ snadné restarty
+ bezpečnostní odjištění draka
+ možnost ovládání výkonu (depower)
+ pozdější využití k jízdě
- vyšší cena
 

 

Jakou velikost zvolit?

Cvičné draky je také možné pořídit ve velikostech cca od 1 do 4 m2. Jakou velikost zvolit? Dá se říct, že větší cvičný drak je pro většího kitera. Pro dospělého chlapa tak bude nejvhodnější cvičný drak ve velikosti 2,5 - 4 mnaopak pro dítě 20 - 30kg bude nejvhodnější malý drak 1 - 1,5 m2.

Snad tento článek pomůže při výběru cvičného draka všem, kteří by nějakého chtěli pořídit, ale nejsou si jistí, který bude ten nejlepší pro ně, nebo někoho obdarovaného. Další informace můžeš najít i v e-booku o výběru cvičného draka, který stáhneš zdarma zde. Pokud si ani po přečtení článku nevíš rady, napiš do komentářů o radu, poraď se s prodejcem, nebo se rovnou přihlas na kurz kitingu, kde si draky vyzkoušíš.

Ať to lítá, Leguán

Doporučené produkty1