Jak vybrat neoprénové rukavice a boty na studenou vodu

Snowkite sezóna nám trochu předčasně asi končí, takže je nejvyšší čas se připravit na jarní vodu a vybrat správné rukavice. Kdo už někdy jezdil ve studené vodě, tak ví, že holé ruce a nohy vystavené studené vodě a větru neslouží moc dlouho. Omezená kontrola nad drakem a prkně snižuje bezpečnost a na zábavě taky zrovna moc nepřidá. Tepelný komfort je proto prakticky nezbytnost.
 

Tloušťka

Obecně platí, že tlustší jsou teplejší. Na chladnou vodu je minimální tloušťka neoprénových rukavic a bot 2 - 3 mm. Na vodu opravdu ledovou je ale rozumnější zvolit tloušťku 4 - 5 mm.
 

Správná velikost

Velikost je při výběru zásadní. Moc malá velikost bude omezovat v pohybu, boty se budou špatně obouvat, vyzouvat a stálý tlak na prstu může po delším ježdění způsobovat nepříjemnou bolest pod nehty. Naopak příliš velká velikost snižuje citlivost a tepelný komfort, protože do mezery mezi kůží a neoprénem bude zatíkat voda a odvádět teplo pryč od kůže. Obecně u neoprénu platí, že musí přesně padnout a obtáhnout kůži, jinak nebude fungovat dobře.

 

Jak vybrat neoprénové rukavice a boty na studenou vodu
 

Konstrukce

I konstrukce se projeví do tepelného komfortu. U rukavic jse hlavně o provedení prstů. Oddělené prsty poskytnou maximální citlivost a možnost dobře pracovat se šňůrami třeba při strojení draka nebo balení na vodě. Na druhou stranu se přes větší povrch rukavice bude ztrácet víc tepla. Varianty se spojenými prsty budou při stejné tloušťce teplejší za cenu menší pohyblivosti prstů. U bot je to podobně s odděleným palcem, ale rozdíl v tepelném komfortu nebude tak znatelný, jako u rukavic. Výhodou jsou pak utahovací pásky nad kotníkem, které zabraňují protékání vody horem do boty při pádech.
 

Podrážka

Podrážka neoprénových bot bude závislá hlavně na aktivitě, kterou budeme dělat. Na kite a wing bude ideální velmi tenká gumová podrážka, která příliš nesníží citlivost, ale současně ochrání boty před prodřením. Na windsurf, surf a hlavně loď můžeme zvolit i trochu silnější podrážku, protože v těchto případech nebude nutná taková citlivost v chodidlech.

 

Další vychytávky

U neoprénů může být znatelný rozdíl v tepelné izolaci v závislosti na použitém materiálu, speciálních izolačních vrstvách, povrchovém pogumování a úpravou švů. Tyhle věci, už jsem dřív popisoval tady v článku.
 

Celé tohle téma je taky hezky rozebráno od bandičky kiterů z Kanady, kteří často jezdí vodu i v zimě a moc dobře ví, o čem mluví.
 

 

Kolik z vás už bylo letos na vodě i přes nízké teploty? Nebo tu všichni jezdí vodu, až je teplo?

Čau, Leguán