Jak vybrat správný hydrofoil board

Výběr prkna stojí před každým, kdo chce prožívat ten zvláštní pocit levitace na hydrofoilu ať už s kitem, wingem nebo na vlně. Mrkneme se na základní parametry foil boardů a vysvětlíme si, podle čeho prkno vybrat.
 

Nafukovací / pevný foil board

Hned na začátku je potřeba i vybrat typ prkna a to podle toho, jak budu prkno přepravovat, a skladovat a zda budu preferovat výkon a hmotnost prkna nad komfortem přepravy nebo naopak. Pevné prkno je tužší (super na pumping) má ve vodě lepší skluz a je i o něco lehčí, což se hodí při rozjezdech s nedostatkem výkonu a při chytání vln a i při samotné jízdě v levitaci nebo při provádění triků. Nafukovací se zase dá snadno přepravovat v kufru auta, letadlem a někdo by to jistě zvládl i na motorce a je výrazně odolnější proti poškození. S větším pevným prken je to rozhodně komplikovanější. Víc o rozdílech se dočteš tady v článku.

 

Jak vybrat správný hydrofoil board - pevné prkno

 

Velikost foil boardu

Pro výběr správné velikosti je zásadní plánovaný způsob užívání, hmotnost jezdce a úroveň dovedností.

Na kite a pumping jsou určena ta nejmenší prkna, protože zde není důležitý výtlak. Při pumpingu se startuje z mola nebo lodě a s kitem má jezdec dostatek výkonu pro rozjezd. Navíc na kite i pumping se hodí co nejlehčí prkno, pro snadné a rychlé manévrování.


Jak vybrat správný hydrofoil board - pumping

 

Na surfing už se nějaký ten výtlak hodí, aby bylo možné při chytání vlny prkno snadno dostat do skluzu, ale není nutné, aby prkno uneslo celou váhu jezdce. Výtlak bude v tomto případě podobný nebo o něco menší, než je hmotnost jezdce.

U wingu hodně záleží na zkušenostech jezdce. Začátečník potřebuje velké prkno, které unese celou váhu jezdce i s nějakou rezervou, aby bylo stabilní a nepřevracelo se. Na učení tak bude ideální prkno, které má výtlak 1,5 - 2 násobek hmotnosti jezdce. Zkušený jezdec se pak v dostatečném větru dokáže rozjet i na prkně s výtlakem o něco menším než je jeho hmotnost.

 

Jak vybrat správný hydrofoil board - wing

 

Pro jednodušší výběr výrobce Indiana připravil na svém webu sekci, kde si každý může zadat, zda chce nafukovací nebo pevný board, následně na co ho chce používat a svou pokročilost. Stránka pak vyhodí seznam vhodných prken, ze kterých si poté vybere v závislosti na své hmotnosti.

 

Jak vybrat správný hydrofoil board - Indiana board finder

 

Vyber si prkno, které ti nejvíce vyhovuje a objednat ho pak můžeš tady na shopu. Pokud si vybereš prkno Indiana, které tady v nabídce nenajdeš, nezoufej. Ozvi se a KITEBOARDING.CZ ti ho sežene :-)

Různé velikosti prkna si také můžeš zdarma vyzkoušet na letošní NAISH INDIANA Wing-boarding Tour 2022. Ušetřit se dá i tak, že se na wing kurzu naučíš jezdit na velké velikosti prkna (s velkým foilem) a přeskočíš tak nutnost pořídit si velký board a foil (který pro pokročilejšího už bude pocitově moc velký) a můžeš si po kurzu pořídit menší board s foilem.

Čau, Leguán

Doporučené produkty3