Jaký kite vybrat na zimu?

Blíží se nám ten správný čas na snowkite. Ale s jakým kitem? Tak se na to mrknem. Jaký druh kitu je vlastně ideální na zimu?

Obecně máme 4 základní druhy draků:

  • nafukovací kite
  • komorový kite-uzavřený
  • komorový kite-otevřený
  • single skin
 

Nafukovací kite

Nafukovací kite je nejběžněji používaný kite, co se týká vody. Jezdí s ním začátečníci, tak i zkušení jezdci. Výhoda tohoto kitu je v jeho konstrukci, která díky nafouknuté kostře drží neustále svůj tvar. Při pádu draka na vodu nebývá nijak velký problém ho opět odstartovat a hlavně na to máme času, kolik jen potřebujeme. U snowkitu je to už ale malinko jiné. Mnoho riderů jezdí s foukačkama i na sněhu. V zásadě to není žádný problém do té doby, než kite spadne na zem. Přeci jen náraz nafouklé konstrukce na vodu a na tvrdou zmrzlou zem je velký rozdíl. Problém tohoto pádu v zimě je hlavně ten, že nikdy nevíme, co na zemi může být. Zmrzlé stéblo trávy, vyčuhující kámen, klacek, zkrátka cokoliv, co nám kite může poničit. Také jeho životnost půjde dolů rychleji než na vodě.  Na sněhu už také tolik neoceníme stálý tvar draka tak, jako na vodě a při restartu kite někdy chvíli taháme po zemi ke kraji větrného okna, což materiálu samozřejmě nesvědčí.  Takže foukačku klidně, ale počítat se všemi rozdíly oproti vodě. A pokud už jste borci, kterým kite nepadá, tak je po problémech :-D

 

Jaký kite vybrat na zimu - nafukovací

 

Uzavřený komorový kite

Já osobně jsem tímto typem draka pohlcená. Takže kdyby se vám snad zdálo, že ho v článku hodně zvýhodnuji a chválím, určitě se vám to pouze zdá :-D No ale teď vážně, pojďme se na to podívat z praktické stránky. Uzavřený komorový kite má oproti foukačce tu výhodu, že je mnohem lehčí. Není zde žádná pevná kostrukce, drak se nafoukne zvednutím do vzduchu a díky uzavření komor drží svůj tvar. Letí v menším větru, než co potřebuje foukačka. Takže když nám klesá vítr dolů, s uzavřenou komorou máme trošku větší šanci udržet draka ve vzduchu a někam dojet. S tímto kitem můžeme klidně i na vodu, chce to ale už trošku zkušenosti, například na restart nemáme neomezený čas, kite se při nesprávné manipulaci začne postupně plnit vodou a těžknout. To nás samozřejmě v zimě netrápí. Když nám spadne tento typ kitu na sníh, výhodou je, že to nebude takový náraz, jako když spadne těžší foukačka. Nicméně ani tomuto kitu nedělají takovéhle nárazy dobře. Konstrukce uzavřené komory je jemná a lehká, aby měl kite ty nejlepší letové vlastnosti a každý náraz mu škodí. A samozřejmě hrozí poškození o zmrzlé předměty na zemi, nicméně riziko je teoreticky o něco menší.

Novinkou jsou hybridní kity, které mají část draka konstruvé jako uzavřenou komoru a část jako single skin. Mžnoti použití mají stejně, jako uzavřená komora, ale jsou ještě o něco lehčí. Víc o jednom takovém kitu se můžeš dočist tady v recenzi.

 

Jaký kite vybrat na zimu - uzavřený komorový kite
 

Otevřený komorový kite

Jako další druh tu máme opět komorového draka, tentokrát ale s otevřenými komorami. Výhoda tohoto kitu spočívá například v tom, že se nám na sněhu velmi snadno přistává za zadní šňůry. Ve chvíli, kdy se do draka přestane opírat vítr, tak jednoduše vyvlaje a nedrží tvar, takže nebude mít tendence sám opět startovat, jako tomu může být u uzavřené komory.
 

Single skin

Single skin je za mě asi nejvhodnější typ draka, pokud se bavíme čistě o snowkitu. Single skin je tvořen pouze jednou vrstvou materiálu, není zde tedy žádná komora a vítr se opírá čistě jen do samotné plachty. Obrovská výhoda je lehkost a skladnost draka. Sbalíte ho do maličkého batůžku, dojdete/dojedete kam potřebujete, nastartujete draka a je to. S přistáváním je to stejně jednoduché. Nevýhodou samozřejmě je, že single skin není určený na vodu. Při pádu už takového draka z vody často nezrestartujeme. Ono to jde, ale chce to hodně zkušeností a i tak to není moc jistota. Pokud jste borci, kterým drak nikdy nespadne, tak můžete se single skinem zvesela klidně i na vodu. :-D
 

Jaký kite vybrat na zimu - single skin Flysurfer Peak4


Tak doufám, že ti můj článek pomůže a třeba se potkáme letos na sněhu!

Větru zdar

Kajterka