Kite lokalita Egypt - Hurghada

Kite spoty o kterých už snad každý kiter slyšel. Hurghada - Egypt. Mělká voda, teplá jako kafe, zalitá sluncem a hned na spotu kite bar se vším, co kiter potřebuje. Tak by se stručně dala vystihnout Hurghada. Podíváme se na ni ale i trochu podrobněji.

Hurghada - Kitesurf Paradise - kite spot

 

Dostupnost lokality

I když je Hurghada poměrně daleko, dostupnost je velmi dobrá. V současné době tam lítá hned několik společností z většiny velkých letišť v ČR a okolních zemích. Praha, Brno, Ostrava, Vídeň, Bratislava.... A z většiny z nich hned několikrát týdně.

Ceny zpátečních letenek se pohybují okolo 8 - 11 tis na hlavu a u některých společností i s odbaveným zavazadlem. Skromný kiter nebo punkáč se splitboardem se tak i s vybavením vleze do letenky bez příplatku. Většina společností nabízí i přepravu sport bagu, kde bývá větší hmotnostní i rozměrový limit a není tak problém přibalit i velká vrata a hromadu dalších cajků.

Hurghada Kitesurf Paradise - letadlem

Momentálně pro vstup do Egypta nejsou žádná omezení v souvislosti s Covidem. Po příletu se na přepážce zaplatí vízový poplatek 25 USD / eur na hlavu.

Z letiště se pak na samotný spot jede cca 20 km taxíkem / Ubrem (15 - 30 eur), nebo levnějším busem. Taxikáři jsou docela vynalézaví a s nákladem si poradí ;-)

Hurghada Kitesurf Paradise - taxi z letiště

 

Kite spoty v okolí

V okolí Hurghady see nachází celá řada kite spotů a kite center. Nejznámější je asi Kitesurf Paradise, kde se nachází naše test centrum a letos budeme i v KB-Zone v Resortu Selena Bay asi o 2 km dál na sever právě od Paradise.

Okolí spotů není zrovna půvabné, spousta nedostavěných / vybydlených domů, písek a nepořádek. Působí to tak trochu jako romské gheto s bazénem u každého bloku. Na druhou stranu asi i díky tomu je ubytování v okolí relativně levné a v nehezky vypadajících budovách se občas najde slušný apartmán přímo u pláže s bazénem u domu.

Ubytování je fajn řešit s cestovkou, přes kite školu, ke které jedeš na kurz, nebo kitera, který už dané místo dobře zná. Mají ty správné kontakty a slušné ubytování seženou za slušnou cenu bez smlouvání a nespolehlivé domluvy s místními. Přes booking.com ubytování rozhodně nebrat, protože fotky a realita se moc neslučijí...

Kite spot Egypt - Hurghada - Selena Bay

Hurghada Kitesurf Paradise - ideální na freestyle
 

Obchody

V dochozí vzdálenosti nebo krátkou jízdou taxíkem, Ubrem (funguje zde dobře a levněji než taxi) nebo levným busem je velké množství malých obchůdků se vším možným od potravin, přes elektro až po suvenýry, oblečení, parfémy a také lékárny. Sehnat se tu dá skoro všechno a docela levně, jen to chce prolézt místní obchůdky. Je zde i pár větších "supermarketů" kde mají i klasické evropské zboží, ale taky za evropské ceny. V malých obchůdkách se často smlouvá a cenovky na regálech nejsou. O to lepší cena se dá domluvit :-)

Hurghada Kitesurf Paradise - obchůdky Hurghada Kitesurf Paradise - místní obchod :-)

Je dobrý nápad se zásobit pitnou vodou v barelech, které jsou v každém druhém obchůdku. Voda z kohoutku není spolehlivě pitná, takže jestli nechceš trénovat sprinty z vody na základnu, tak je lepší ji nepít.

Velmi výhodně se zde dá nakoupit ovoce, zelenina nebo také všemožné koření. Domů vozíme koření pro celou rodinu a takový ibiškový čaj se zázvorem a citrónem je pak v zimním období super :-)

 

Kite zázemí

Na základně Paradise Kitesurf Red Sea, i KB-Zone je vše, co kiter potřebuje. Jídlo, pití, úschova vybavení, kompresor na foukání draků, startovací plocha na draky (po přistání nejsou obalený pískem), záchody, venkovní sprchy se sladkou vodou, převlíkárna, půjčovna kite a wing vybavení a test centrum KITEBOARDING.CZ, kite škola s velmi zkušenými českými instruktory a rescue člun, který se někdy dá po domluvě využít i na výlety za delvíny a šnorchlováním, když třeba zrovna nefouká.

Nic samozřejmě není zadarmo, ale ceny za základní věci tu jsou příjemné.

Místní kluci pomůžou se strojením, startování a přistáváním draka, uvaří dobrý jídlo po náročné session a někteří hodí i pár českých hlášek a sprostých slov se srandovním přízvukem. Domluvit se dá anglicky i česky a když zrovna není přitomný česky mluvící persunál, tak někdo z kiterů pomůže přetlumočit.

Hurghada Kitesurf Paradise - beach bar a posezení ve stínu Hurghada Kitesurf Paradise - západ slunce

 

Děti jsou na základnách vítány. Mají tu i své malé hřiště, trampolínu a místní osazenstvo si s nimi občas i zablbne a chvilku pohlídá, když si máma potřebuje odskočit. Pláž u břehu je ideální na stavění báboviček a voda je u břehu mělká a velmi teplá. Dovolená u moře s dětmi tak není broblém a to mluvím z vlastní zkušenosti - mrkni na video. Když budeš potřebovat špunty pohlídat a jít si zakajtit, tak se určitě taky nějak domluvíme :-)

Vítr a voda

Vítr je zde termický a funguje téměř každý den. Zapíná většinou už někdy od 9h dopoledne a zpravidla končí až ve večerních hodinách. Po setmění už se na vodu nesmí.

Kite spot je tvořen lagunou s mělkou vodou o velikosti cca 250 x 500 m, která je ohraničená mírně vystouplým korálovým reefem. Za reefem je hluboká voda a dál potom další mělčiny, na které se dá na kitu dojet.

Jezdit se zde dá většinu roku bez neoprénu, nebo jen v shortu. Na začátku jarní (březen - duben) a na konci podzimní sezóny (listopad - prosinec) se ale v chladnějších dnech na vodu může hodit nějaká vrstva navíc v podobě topu nebo mikiny.

Hurghada Kitesurf Paradise - Flysurfer Sonic3

Pozor je potřeba dávat na příliv a odliv. Ten je zde pravidelný, každý den 2x, ale každý další den se cca o 30 min opožďuje. Kromě předpovědi větru je dobré sledovat i předpovědi přílivu a odlivu, protože při silném odlivu je v laguně příliš málo vody a nedá se jezdit. Na hlubokou vodu si každý netroufne a taky se za ní pak musí kus pěšky (cca 250m) přes mělčinu. Vítr i přiliv najdeš třeba na Windguru nebo jiných předpovědích.

Voda je v laguně čistá a je krásně vidět na písčité dno, na kterém se občas válí mušle s ostny. Na tu je lepší šlapat v botičkách než bez nich, takže ty si přibal do kufru ;-)

Hurghada Kitesurf Paradise - krásná voda a krásné ženy

 

Test centrum KITEBOARDING.CZ

V našich test centrech je možné ZDARMA otestovat nafukovací draky Naish (Boxer, Triad, Pivot), komorové draky Flysurfer (Viron3, Soul2, Sonic4 a Hybrid) a kiteboardy Nobile (NHP, T5, Carpet, NBL). Na testovačku je nejlepší se aspoň den předem domluvit u mě na Whatsapp +420 775 224 130, nebo messenger a to nejlépe po 19h večer, kdy bývám online. Případně u Lenky, která info a kontakt předá. Hlásit se u mě můžeš i na kite kurz případně vyzvídání nějakých kiting rozumů :-)

Kite kurz je možné domluvit i pro děti. Díky nejnovějšímu vybavení umíme s kitem bezpečně učit i děti už od cca 6 roků a 20 kg váhy.

Když nefouká

V okolí toho zdánlivě není moc co dělat (všude jen písek), ale ve vodě je druhý svět plný korálů, rybiček a delfínů, za kterými můžeš vyrazit na výlet lodí nebo. Na delší výlet (2 a více dní) se můžeš vypravit do Káhiry nebo Luxoru na pyramidy a další historické památky. Pro milovníky zvířat je zde i jízdárna, kde sá dá domluvit projížďka na koních, které se dají domluvit na Kitesurf Paradise.

Hurghada Kitesurf Paradise - Karnak Hurghada Kitesurf Paradise - památky Karnak
Hurghada Kitesurf Paradise - jízda na koních

Tak a to je asi všechno, co mě napadá. Jestli jsem na něco zapomněl, tak se ptej v komentech, nebo mi napiš na některý z kontaktů v mém profilu. Budu se těšit.

Tak neváhej a přijeď si prohřát kosti za námi do tepla.

Čau, Leguán

Díky za foto: Jíří Chába, Kitesurf Paradise Red Sea, KITEBOARDING:CZ, Bussan.cz