Kitetrip Chorvatsko - Neretva

O chorvatské Neretvě jsem začala slýchat teprve, když se omezily možnosti, kam vycestovat za kitem z důvodu koronaviru. No a tak jsem si řekla, že musím vyzkoušet nový spot. A nelitovala jsem!


Kitetrip-Chorvatsko-Neretva-flysurfer-kitebeach-sunset


V oblasti se nachází 2 hlavní spoty. Jeden je přímo u přilehlého kempu, který se nachází mezi říčkou a mořem. Zde nalezneme velmi příjemný beach bar a obecně super zázemí se super obsluhou. Druhý spot se nazývá Komín. Zde fouká většinou o něco silnější vítr, ale vůči kitebeach, kde startujeme, se jedná většinou o offshore. Samotný spot má své kouzlo, protože okolo něj se dá zajet přímo na řeku Neretvu, kterou je obklopen. Také místní beach bar je ve stylu, když si sednete s pivkem, koukáte přímo na moře a můžete sledovat borce, co předvádí nějaké ty triky. Ikdyž bohužel my jsme tam v rámci našeho kite tripu potkali spíš amatéry, co si ale mysleli že jsou ti zmínění "borci", což málem odnesl můj milovaný Sonic při jedné takové nehodě. Ale naštěstí jen málem. :-)


Kitetrip-Chorvatsko-Neretva-flysurfer-kitespot-komin
 

Co se týče ubytování v oblasti, má člověk hodně na výběr. Jednou z možností je kemp. Zde je obrovská výhoda kite beach hned za plotem. Cenově to vyjde ale podobně, jako levnější apartmánek v přilehlém Blace. Ten je vzdálený cca 3 km od nejbližší kitebeach, což je ale autem zanedbatelné a dá se chodit pěšky. My jsme si našli právě v Blace apartmán i s bazénem, který velmi velmi příjemnil bezvětrná dopoledne.


Kitetrip-Chorvatsko-Neretva-flysurfer-Blace


Obecně jsem byla z tohoto spotu velmi mile překvapená. Fouká zde více méně každý den a vítr je stabilní, plný a rozfoukává se vždy okolo 14-15 hod. Někdy fouká už od rána. Moře je čisté a teplé a spot u kempu může nabídnout celkem velkou zátoku, kde se všude stačí, což ocení především začátečníci nebo ti, co si ještě nejsou tak uplně jistí. Pro zkušenější ridery je pak super právě Komín. 

 

Kitetrip-Chorvatsko-Neretva-flysurfer-soul-jump


Když čekáme na vítr, můžeme využít přilehlá jezera u obce Baćina. Jezera jsou sladkovodní s úžasně čistou a teplou vodou. Dá se zde sednout do kavárny přímo u vody, kde se také pořádají plavby lodí, protože jezera jsou z velké části propojená. My jsme si ale raději přivezli své paddleboardy. A pokud náhodou přijde den bezvětří, anebo naopak obávaný vítr Bora, dá se udělat výlet do překrásného Dubrovníku, který je vzdálený cca hodinu a půl autem. Cesta vede přes Černou horu, takže bacha na hranice-pasy sebou.
 

Kitetrip-Chorvatsko-Neretva-sunset-dog


Tento kitespot určitě doporučuji, zvlášt pokud chcete být relativně v klidu, co se týče aktuální pandemické situace. Samozřejmě uvidíme, co bude dál. Tak ať vám fouká alespoň tak dobře, jako nám!

Zdraví KajTerka