Komoru nebo foukačku - pohledem začátečníka

Zkusím tu rozepsat pár svých postřehů při porovnání foukačky a komory z pohledu čerstvého kitera.
 

Vývazy draka

Komorový kite je sice spousta vývazků, ale jsou stále navázané ke šňůrám od baru, na rozdíl od nafukovačky. Takže pokud si dáte trochu práce při jeho balení, vaše poctivost se vrátí při dalším rozbalení a následném startu. Běhání kolem zamotaného draka, který se plácá větrem na sněhu je dost nepříjemné. A ještě, když jste tam sami. Draka stačí rozbalit, přeložit návětrné ucho a zatížit ho vakem od draka, který naplníme třeba sněhem, pískem nebo v krajním případě prknem, ale pozor na poškození draka hranou a zachycení vývaů o prkno. Pak už jen porovnat šňůry od draka k baru, zapnout do trapézu a jde se na to.
 

Kite-kimora-vs-nafukovacka-nastrojeny-komorak.jpg


Nafukovačka má vývaz daleko jednodušší a moc se nezamotává. Na druhou stranu, se ale drak odvazuje a navazování šňůr ve větru a mrazu bez rukavic není nic moc...

 

Start a přistání

U dobře nachystaného komoráku při startu z kraje okna už jen stačí napnout šňůry, chvilku si počkat, až se trochu nafouknou komory, udělat pár kroků dozadu a drak se hezky zvedá do kraje okna. Na konci ježdění přistaneme s drakem tak, že zatáhneme za obě krajní šňůry, počkáme, až drak zacouvá na zem a necháme ho vylvát jedním uchem po větru, vytažením jedné řídící šňůry o pár metrů. Návětrné ucho opět zatížíme, vyfoukneme komory, zabalíme draka, namotáme bar a je zabaleno. 
 

Kite-kimora-vs-nafukovacka-start-v-kraji-okna


U nafukovačky je někdy trochu problém s pumpou, která se nepříjemně boří do sněhu. Nechá se podložit třeba snowboardem, ale i tak je potřeba e s ní tahat na spot a když to je někde nahoře na kopci, tak se pumpa v batohu pronese a zabírá dost místa. Podobně i při cestování. Pokud je kiter sám, tak není jednoduché udržet draka na místě, než se navážou šňůry od baru. Na prašanu to ještě jde, ale na ledové krustě je to problém a drak po ní klouže. Samostatné přistání také nic moc. Drak neustále drží tvar a vítr si s ním pohrává. Často není jiná možnost než draka přistát odstřelením a doručkovat k nemu po šňůře. Doporučuji mít s sebou vždy parťáka, ten se může hodit i při přistávání komoráče v silném větru.

 

Kiteboarding-Selfrescue-Naish-Pivot

 

Doporučení pro začátečníka

Na sníh a trávu bych doporučil začínajícím kiterům komoru nebo singleskin. Na vodu začátečníkům nebo těm, co se chtějí učit nějaké triky bych doporučil spíš nafukovačku. Drží neustále tvar a tím má jednodušší restart z vody. Také podle mě je snažší rescue, když nastanou problémy, protože se na draka dá lehnout a odpočinot si, což u komoráče nejde, protože by se vyfukoval a nabíral vodu.

Hodně pohodového poježdění přeje Piškot