Landkiting a snowkiting spoty - Praha Východ

 Každý má u domu nějakou tu louku nebo pole, ale někdy trvá opravdu dlouho, než člověk najde něco, co naplňuje jeho představy. Hodně lidí vyhledává letiště a snad každý rider ocení pěkně posekanou louku bez šutrů, pokud tedy nebudu mluvit o vyhřátých plážích. Poblíž Klánovic na okraji Prahy můžeme najít dobrý kompromis a to hned na dvou místech. Řeč je o málo známých modelářských letištích. Jedno je možno najít v Šestajovicích, druhé v Běchovicích. Každé je vhodné jak pro začátky s kitem, tak pro jízdu na buggy nebo moutainboadu. V zimě je skoro celá oblast velice vhodná pro snowkite.

Jako první se podíváme do Šestajovic.

Ze dvou nabízených míst, je letiště větší, o rozměrech cca 200x70m. Na mapách zatím není vidět, je zde pouze půl roku. Tráva se seká pravidelně, asi 2x měsíčně do tvaru přistávací dráhy a povrch je dokonale rovný, zbavený kamenů.

##IMAGE1##

To vše představuje ideální podmínky pro všechny druhy landkitingu. Plocha je vhodná především pro začátečníky, ale také pro start a založení tábora, pokud zde plánujete trávit celý den. 

##IMAGE1##

Na tuto pluchu hned navazuje přilehlé pole, které je použitelné především na podzim nebo čerstvě z jara, jinak je zde zaseto obilí. Povrch na poli je rovný bez větších kamenů, výmolů nebo děr. Plocha navazujících polí, kdy v zimě je použitelná jak východní, tak západní část a v létě jen jedna je v kilometrech, proto si myslím, že není důležité psát rozměry. V okolí se nachází asi 5 remízků, které pole děljí trochu zajímavější, protože zde není jen obyčejná holá pláň.

##IMAGE3##

Parkování u letiště je celkem bez problémů. Na konci ulice K Remízkům se nachází závora, která je často otevřená a proto můžete zajet přímo k letišti. V případě, že je závora zavřená, parkuje se před ní. Pěšky na místo je to asi 300m po asfaltové cestě kolem remízku. Na začátku cesty není plocha vidět, ale po pár metrech se nám naskytne úžasný pohled na travnatou plochu vsazenou do pole. Parkování v Klánovicích je možné téměř ve všech přilehlých ulicích, které můžeme vidět na mapě.

##IMAGE1##

Letiště u Běchovic

Druhé je letiště v Běchovicích. Můžeme zde najít louku, která je sekaná 3x ročně a jedno menší pole, které je naprosto nepoužitelné. Oproti Šestajovicím můžeme občas narazit na nějakou díru nebo kámen, ale opravdu jen zřídka. Letiště není vhodné pokud fouká severní nebo východní vítr, na okraji se nachází les, který nám střední vítr úplně rozbije a většímu také moc nepomůže. Doprava na letiště je trochu složitější. Mezi Běchovicemi a Xaverovem jsou dvě odbočky, kdy jedna je bez zastávky MHD. Touto cestou se vydáte až k asfaltárně, kterou musíte objet. Nikde vás nepřekvapí zákaz vjezdu. Místo je autem v zimě skoro nepřístupné. Jediná možnost je parkovat u fabriky, poté pěšky asi 200m.

##IMAGE5##

V zimě se může jezdit ještě mezi Zelenčí a Mstěticemi. V okolí jsou převážně jen pole s různým druhem povrchu. Záleží jak je oráno. 

##IMAGE3##

Myslím, že každý si najde místo, kde si dobře zajezdí a zalítá. Doufám, že budete spokojeni a článek vám přinesl alespoň nějaké informace.