Na který uzlík navázat draka

Asi každej už někdy viděl na pigtailu u draka 3 uzlíky, na který se navazují šňůry. Na jaký uzlík draka navázat? Ve slabém větru na "more power" uzlík, aby drak táhl víc a v silném větru na poslední uzlík na konci, aby táhl málo? Ne, všechno špatně, takto to opravdu nefunguje ;-)

Takto to fungovalo možná za dob, kdy se ještě šili draci doma v garáži, ale dnes už je doba i draci trochu jinde. Takže si napřed vysvětlíme, k čemu vlastně navazovací uzlíky na kitech jsou.
 

Co jsou navazovací uzlíky

Jde o řadu uzlíků, které jsou na spojnici mezi šňůrou a vývazem (to kam se navazují šňůry = pigtail), případně u některých barů jsou tyto uzlíky schované pod plováky na baru nebo přímo v koncovkách baru.

 

Nastavení řídících line pod plováky - Naish bar

 

K čemu jsou navazovací uzlíky

Navazovací uzlíky slouží k vyladění délky šňůr tak, aby kite při práci depoweru (baru) pokryl svůj maximální využitelný rozsah úhlů náběhu (to jak je moc naklopený do větru). Dnes už zpravidla všechny moderní kity dokáží pokrýt veškerý svůj funkční rozsah úhlu náběhu pouze přitažením a povolením baru a případně s pomocí trimmu na středových šňůrách. Z toho plyne, že navazovací uzlíky neumí zázračně přidat výkon ve slabém větru nebo ubrat v silném. Délka šňůr je buď dobře, nebo špatně nastavena a drak podle toho lítá tak jak má, nebo tak jak nemá.

 

Na který uzlík navázat draka

Je to docela jednoduché, když fouká normální vítr, kdy jezdím, dám draka na 12h a přitáhnu bar na doraz k sobě, drak by neměl couvat do okna a současně by při povoleném baru neměly být řídící šňůry zbytečně moc prověšené. Prověšené řídící šňůry tě jen připraví o kontrolu nad drakem, ale výkon už neuberou. Drak už prostě víc ubrat neumí. Naopak moc přitažené řídící šňůry už kitu výkon nepřidají, ale pouze ho přebrzdí. To vede ke ztrátě výkonu a kontroly nad drakem. Když má drak tendenci couvat, navážu šňůry na další uzlík, aby se řídící šňůry prodloužily. Když mám při povoleném baru moc prověšené šňůry, navážu je tak, aby se zkrátily.

Ve slabém větru je drak na přebrždění daleko náchylnější, takže u někoho, kdo stále přitahuje bar na doraz, může být výhodné v takových podmínkách navázat na koncový uzlík nebo trochu stáhnout trimm a tím zkrátit přední šňůry. (krácení předních šňůr má stejný efekt jako prodloužení zadních)

 

 

No a to je asi celá věda :-)

Chlápek ve videu to hezky popisuje, a když jsem video viděl, trklo mě to k sepsání tohoto článku, protože se s tím na přelidněné pláži na Rujáně setkávám velmi často. Hlavně u svátečních kiterů s nulovými znalostmi a historickým vybavením. Ti pak často končí s drakem na stromě, nebo naložení v sanitce....

Další články s tuto tématikou: 
JAK SROVNAT DÉLKU LINE?
NASTAVENÍ ŘÍDICÍCH LINE NA FLYSURFER KITECH

A když si nebudeš vědět rady, můžeš se vše naučit pod vedením zkušeného instruktora na kite kurzech.

Polaď draka a hurá ven, Leguán :-)

Doporučené produkty1