NAISH ráhna – jaký bar na kite zvolit?

Při koupi nového kitu je potřeba zvolit nejen ten správný model kitu, ale i vhodné ráhno! Ve hře jsou faktory jako vaše tělesné proporce, jízdní styl, ale i velikost kitu.

NAISH KITEBOARDING nabízí celkem čtyři modely čtyř-šňůrových barů. Na začátek je třeba říci že všechna tato čtyř-šňůrová ráhna jsou plně kompatibilní se všemi čtyř-šňůrovými kity. Nicméně volba toho ideální baru Vám dokáže kiteboarding opravdu hodně zpříjemnit a dodat při ridingu jistotu, komfort a pohodu.

Samostatnou kapitolou je kite NAISH TORCH a pro něj speciálně navržené ráhno NAISH TORQUE 5th line. Torch je pěti-šňůrový kite a má tedy vlastní pěti-šňůrový bar, který nelze použít s jinými než 5ti šňůrovými kity.

Zpátky ke čtyř-šňůrovým ráhnům, ty použijte s kity RIDE, PIVOT, DASH, SLASH, BOXER, ze starších modelů pak třeba PARK či FLY a samozřejmě s naprostou většinou kitů od jiných výrobců. Zde je krátký popis jednotlivých čtyř-šňůrových barů: 


Torque BTB 55

Bar s trimem pod barem je ideální na freeride, wave a hydrofoiling. Toto ráhno je taky jasnou volbou pro všechny začátečníky. Depower u chicken loopu je vždy po ruce a volné místo v prostoru nad ráhnem umožňuje posunout bar velmi daleko od těla a dosáhnout tak maximálního vyvlátí kitu. 

Nevýhodou je, že práce s depower šňůrou pod barem vyžaduje trochu víc síly a při výrazně staženém kitu se vám depower lajna plete pod rukama. Z toho důvodu tento bar není ideální třeba pro unhooked freestyle.

Varianty:
- šířka ráhna nastavitelná 45-50cm, délka šňůr 24m
- šířka ráhna nastavitelná 45-50cm, délka šňůr 20m
 

kite ráhno naish torque btb


Torque BTB 50

Stejná konstrukce a vlastnosti jako u BTB 55 s tím rozdílem že toto ráhno je speciálně navržené pro menší jezdce - ženy, děti. Rozsah pohybu ráhna je menší, takže na bar dosáhnete i s kratšíma rukama. Zároveň je použito i užší ráhno, celý bar je tedy výrazně kompaktnější a vhodný pro použití s menšími velikostmi kitů.

Varianty:
šířka ráhna nastavitelná 40-45cm, délka šňůr 20m + 4m prodlužovací šňůry 


Torque ATB 55 

Ráhno s depowerrem nad ráhnem je vhodné pro freestyle a power freeriding. Depower je umístěn v ideální pozici pro časté ladění výkonu kitu. Nevýhodou tohoto řešení je nemožnost dát ráhno tak daleko od těla a funkce okamžitého depoweru je tedy lehce nižší než u BTB barů. ATB bar je jasná volba pro unhooked freestyle a pro všechny zkušené kitery, kteří jsou na toto klasické řešení zvyklý.

Varianty:
- šířka ráhna nastavitelná 45-50cm, délka šňůr 24m
- šířka ráhna nastavitelná 45-50cm, délka šňůr 20m

 
kite ráhno naish torque atb


Base bar

Toto cenově výhodné ráhno je uspořádáním shodné s BTB 55. Plátí pro něj tedy všechny charakteristiky popsané výše. Svojí jednoduchou konstrukcí je cíleno především na začátečníky. U Base systému chybí nejnovější vychytávky jako třeba TORQUE LOOP s automatickým rozmotávání šňůr. Nicméně i tak se jedná o velmi kvalitní bar, který můžete použít s libovolným kitem nejen z Naish produkce.

Varianty:
- šířka ráhna nastavitelná 45-50cm, délka šňůr 24m
 

kite ráhno naish base


Délka šňůr

Některé modely Naish barů jsou nabízeny s dvěma délkami šňůr, jakou délku zvolit? Jednoduše řečeno, delší šňůry poskytnou kitu větší výkon, kratší naopak na výkonu uberou. Kratší šňůry bych doporučil k malým velikostem kitů (cca 8m a menší). Pro větší kite je obvykle vhodnější 24m délka šňůr.

Jaké jsou Tvoje zkušenosti? Který typ baru preferuješ a proč?

Čau, Míra