Neoprénová mikina na vodu

Klasický neoprén zná asi každej kajter, ale k čemu je taková neoprénová mikina? Stojí za ty prachy? To je otázka, kterou jsem si letos na jaře taky kladl. Nakonec jsem se rozhodl mikinu pořídit a to hlavně proto, že jaro, léto i podzim většinou trávím ve vodě při výuce kiteboardingu.

 

Proč jsem vybral neoprenovou mikinu

Kdo jezdí třeba v květnu nebo koncem záři za větrem na sever, třeba na Rujánu nebo Hel, tak dobře ví, že je potřeba se na vodu pořádně oblíknout a instruktoři stojící x hodin ve vodě 2x tolik. Dřív jsem to při teplotě vody pod 10°C řešil starým 5/3 neoprénem a přes něj ještě 3/2 shortem + čepice a rukavice. I tak mně ale při dlouhém stání ve vodě byla dost kosa. Takže co víc na sebe navlíct? Občas jsem využíval školní neoprénový kabát, ale ten mi byl dost velký, ale hlavně když se namočil, tak byl brutálně těžkej a jezdit v něm a případně si i skočit, byl docela opruz.

Letos jsem pořizoval novej tlustej neoprén, protože starej už připomínal spíš cedník... Tak jsem si řekl, že když už kupuju hadry na vodu, vezmu i neoprénovou mikinu a zkusím, jestli bude lepší než kabát.
 

Neoprenova-mikina-Gul-Flexor-ze-predu.jpg Neoprenova-mikina-Gul-Flexor-ze-zadu.jpg
 

Velikost

Volba padla na mikinu GUL Flexor ve velikosti S, protože jsem špejle a nemám na sobě rád moc velkou plachtu. Mám 175 cm / 65 kg, neoprén M a trapéz XS :-D Z vybrané velikosti jsem měl trochu obavy, ale zbytečně, padla mi jak hrnec na pr***.

Mikina je mi sice trochu kratší, ale to ani nevadí, zarazí se o trapéz a nahoru nevylízá. Kryje celé tělo a nohy jsou stejně při učení pod vodou. Třeba mikiny Prolimit, jsou o něco delší, takže pro štíhlé postavy ideál.

 

neoprenová mikina Prolimit Hoodie blue

 

Díra na hák

Největší výhodou mikiny je asi možnost prostrčit hák skrz a trapéz mít oblečený pod mikinou. Tato možnost u kabátu nebyla, takže se musel od spodu nechat rozepnutý a podfukovalo do něj. Mikina je tak akorát na tělo, není přiliš upnutá a současně to není ani úplná plachta.

 

Neoprenova-mikina-Gul-Flexor-dira-na-hak.jpg

 

Bodydrag

Bodydrag s ní není žádný labůžo a hlavně do kapuce se nabírá dost vody a trochu stahuje dozadu. Do kapuce jsem si taky dodělal malé dírky pro odtok nabrané vody, aby tam nezůstala po rozjezdu a odtekla. Funguje to dobře. GUL by to pro příští model mohl doladit. Jinak je kapuce parádní a když se stáhne šňůrkou, krásně drží na hlavě i při jízdě v silném větru. Kolem rukávů ani při bodydragu moc neteče, protože konce jsou docela natěsno kolem zápěstí, ale přitom to není nepříjemné.
 

Jízda

Při jízdě o mikině skoro ani nevím a prakticky vůbec neomezuje v pohybu, takže není problém skákat i nějaký triky. Jen crashe do vody jsou trochu míň příjemný, než jen v neoprénu.
 

Neoprenova-mikina-Gul-Flexor-airstyle Neoprenova-mikina-Gul-Flexor-oldschool.jpg
 

Využití mikiny v různých podmínkách

Super je, že se mikina dá kombinovat s různými neoprény. Já mám 3/2mm shorta a 5/4mm dlouhej. Rozdíl tepelného komfortu mezi nimi je dost velký a mikina ho krásně vykryje. V teplejších dnech si na učení do vody beru shorta + mikinu a když víc fouká, tak i čepici. Po kurzu pak jen mikinu vysleču a zajezdím si v shortu. V chladných dnech si beru dlouhý 5/4 + mikinu, kterou po kurzu, když si jdu zajezdit, zase jen vysleču. Na začátku a na konci sezóny, kdy má voda třeba 6°C si pak beru dlouhý 5/4, na něj shorta a na to ještě mikinu + rukavice a čepici. V takovým složení se dá kurz odučit bez totálního vymrznutí a zůstane i chuť si pak ještě zajezdit :-)
 

Neoprenova-mikina-Gul-Flexor-Jizda.jpg Neoprenova-mikina-Gul-Flexor-Jizda-(1).jpg


Celkově mně mikina dost překvapila a při učení ji na vodu tahám skoro pořád. Je to ideální doplněk pro kombinování s různými neoprény a výrazně zlepšuje tepelný komfort za cenu minimálního omezení v pohybu.

Čau na vodě, Leguán

Doporučené produkty1