Norsko - mekka snowkitingu

Norsko - kdejaký kiter/kiterka už o této destinaci slyšela. Stejně tak i já - v podstatě každou zimu zaplavují sociální sítě fotky z kitetripů do překrásného Norska. A já jsem už několikátou zimu za sebou chtěla vyrazit též, ale vždy mi do toho něco přišlo. Nemoc, problém s dovolenou v práci atd. Ale letos jsem konečně zlomila kletbu a vyrazila na 2 týdny do Norska za parťákama z Kiteforce. Rozhodli jsme se vyrazit našim obytným multivanem. Celé to bylo o to dobrodružnější, že 2 dny před odjezdem jsem se dozvěděla, že do chaty nesmí psíci. A já samozřejmě měla v plánu cestovat s Angie. 

Okénko pro pejskaře cestující se svým parťákem společně:

Když budete chtít cestovat s psím parťákem do Norska, bacha na pár věcí. Norsko není v EU, tudíž tam platí trošku přísnější pravidla (možná to ani není tím, že nejsou v EU, ale prostě to celkem hrotí). Pes musí mít EU cestovní pas, mikročip, očkování proti vzteklině, které je ale lepší mít potvrzené na papíře z vyšetření krve, které se musí zařídit předem a stojí cca 2000,-, dále musí být pes odčerven cca 10 dnů před vjezdem do země (a mít to potvrzené v očkováku, ideálně co nejvíc popsané do veta, o jaké odčervení se jednalo) a následně by se pes měl ještě odčervit i po vjezdu do země. A po vstupu do země se člověk se psem musí hlásit celnímu úřadu No, chtějí toho dost a prý to dost hrotí. Co se týče našeho tripu, nikdo nás nikde nestavěl a nekontroloval. Ale to si myslím, že jsme měli spíš štěstí. A v Norsku poté psíci nemsí do žádných restaurací a obecně podniků, které jakkoliv souvisí s jídlem. S ubytováním je to taky často prekerka. Norové zbožňují psy, ale mají zkrátka přísné restrikce. Takže tolik k cestování s psíkem do Norska. Mě to za to stálo, ale příště bych si to asi promyslela. 


Norsko - mekka snowkitingu - Angie na kite tripu


Člověk sice viděl už plno fotek kiterů z Norska, to ale stejně nemá vůbec nic společného s realitou, která je ještě uplně jinde. Nekonečné pláně, hory a zamrzlá jezera, všude plno sněhu a na kitu se můžete rozjet kamkoliv se vám jen zachce a máte na to odvahu. A do toho všeho plno sluníčka do tváře.

 

Norsko - mekka snowkitingu - freeride na pohodu


Foukalo nám každý den alespoň trochu, navíc se dá jet na různá místa. Takže člověk může procestovat kus Norska a přitom zakajtovat na různých místech.

Kromě samotného tripu do Norska jsem chtěla zažít ještě jednu věc a tou je přejezd Hardy na kitech. A i to se mi nakonec splnilo.

Byla suprová předpověd, sluníčko, vítr a nic nám nebránilo naplánovat v 7 lidech downwind trip. Musím říct, že jsem měla z výletu celkem strach. Na cestě člověk musel řešit plno situací, které na louce za barákem v čr prostě nenatrénuje. Ale stálo to za to. Pro jistotu jsme měli skialpy, kdyby se po cestě cokoliv stalo, třeba přestalo foukat. Pak každý z nás vezl sebou menšího draka, kdyby vítr naopak zesílil, jídlo, pití a samozřejě vysílačky. Přes plno věcí, co se mohlo pokazit, se nakonec nepokazilo vůbec nic, když pominu jeden kite na stromě :D ale to byla rychle vyřešená situace. Zážitek? Obrovský.


Norsko - mekka snowkitingu - přejezd Hardy se Sonicem


Takže kdo ještě nebyl v Norsku, musíte vyrazit. Za mě to byl nejlepší snowkite a zážitek!

Tak zase brzy, větru zdar!