Poutka nebo wake vázání na kiteboarding?

Přemýšlíš nad wake vázáním, zajímá tě, jaké má wake vázání výhody? V jakých podmínkách je lepší používat boty a kdy strapy se dozvíš v tomto článku.


kiteboard 2015 naish monarch Naish Monarch a wake vázání


Wake vázání

Wakové vázání používají hlavně zapřísáhlí newschooleři, kteří chtějí jezdit ve větších bombách (tedy mít v kitu trochu víc větru ala přebušeno) a hlavně mít výraznější přehled při dopadání triků. Tím se myslí, aby jim třeba nevyskočila noha z poutka a podobné scénáře, které se u bot málo kdy stanou.

Klasické kite vázání jistě více ocení nováčci, jak už absolutní začátečníci, tak i pokročilejší kiteři, kteří začínají s freestylem.
 

Co víc bolí?

Určitě wake vázání! Při pádu ve wake vázání totiž nevyklouzneš ladně z poutek, ale prkno ti zůstane na nohou a docela prudce tě zastaví skoro na místě. Ty pak často jdeš tlamou a celou šířkou svého těla na placato, jako hadrový panák, proti vodní hladině. Často z toho bolí pěkně hlava. Nepleťme si však bolest se zraněním. Když si prohlédneš pár fotek profesionálních kiterů zjistíš, že více méně každý má na noze ortézu. Co za tím stojí? Většinou poutka, občas totiž při pádu vyklouzneš z poutek jen jedna noha.  Prkno zůstane na druhé noze a pěkně vám jí otočí a nadělá v koleni pěknou paseku. V mém případě to odnesl i kotník.

Lukáš Ruml na Rhodosu zásadně ve wake vázání:


K jakému stylu jízdy se co hodí?

Pokud chcete začít s kitingem jsou pro tebe wake boty absolutní kravina. Určitě je lepší používat ze začátku strapy, můžeš v klidu vystoupit z prkna, někam doplavat a podobně. Pro oldschool freestyle/airstyle jsou wake boty taky pasé. K začátku trénování newschoolu je to však již sporné. Riziko zranění při prvních skůčcích není moc velké, protože se do skoku nepohrnete rychlostí, jako závodník PKRA. Chce si to rozmyslet a vyzkoušet co ti bude více vyhovovat.
 

Co je lepší používat v českých podmínkách

Určitě poutka, protože podmínky na českých jezerech jsou takové, jaké jsou. Každou chvílí může polevit vítr a ty musíš chvíli postát ne břehu nebo dokonce plavat. Stále dokola nazouvat a zouvat boty z nohou je velmi otravné a zdlouhavé. Já si však nemůžu pomoct, protože je pro mě otravnější přemontovávat wake vázání a strapy. :)

BJ3 v botech

BJ3 v botech

kite kitesurf nove mlyny naish one-foot

KGB v poutkách                                   one-foot v botkách neuděláš :)
 

Napiš co jezdíš ty a s čím máš lepší zkušenosti, botky nebo poutka?