Předpověď počasí kiterům od kiterů

Předpovědí počasí se zabývají stovky meteoserverů, ale jen mizivé množství je vhodných pro větrné sporty. Celosvětově nejlepší je známé WINDY.COM, velmi oblíbené pak WINDGURU.COM.
Nejprve malé porovnání  Windy versus Windguru:

Windy má jasnou převahu v tom, že má k dispozici 4 různé meteomodely (evropský ECMWF, německý ICON, americký GFS a model NEMS od Meteoblue), Windguru má k dispozici  globální model GFS a z něho počítaný krátkodobý model WRF. Jelikož model WRF je přesnější, ale krátkodobý, tak jeho přesnost citelně klesá s časem vydané předpovědi. Proto je logicky k dispozici placená verze Winguru Pro, kde je předpověď WRF aktuální a ne zpožděná.


predpoved-pocasi-meteo-cz-CR.png

 

Ale co používat pro lokality v ČR?

Jelikož sám jsem propadl větru, tak jsme se s kamarádem z matfyzu domluvili a dali dohromady to nejlepší, co je k dispozici. Nejprve si pořídili několika procesorový server, na kterém běží model WRF, ten samý jako u Windguru, ale na rozdíl od Windguru je zdarma k dispozici vždy nejaktuálnější předpověď vydávaná 4x denně v rozlišení 3x3 km pro celou ČR, dále pak připravili web www.Pocasi-Meteo.cz, který je zcela nekomerční a proto může zveřejňovat i informace např. od ČHMÚ a vše nakonfigurovali tak, aby po zadání libovolného místa v ČR bylo okamžitě k dispozici 7 meteomodelů k porovnání. Naše vlajková loď model WRF, skvělé meteogramy ALADIN od ČHMÚ, model Hirlam od známého norského YR.NO a samozřejmě špičkové WINDY a všechny jeho modely. Takže na jedné stránce našeho meteoserveru www.Pocasi-Meteo.cz najdete vše pěkně po kupě + spoustu dalších informací o počasí. (jihočeši navíc komplexní informace z našich meteostanic umístěných u spotů)

Dále jsme se domluvili s klukama z našeho největšího kiteboardingového portálu www.kiteboarding.cz a umožnili každému návštěvníkovi zadávat naše předpovědi do kite středisek v ČR. Návod jak na to, najdete tady v článku. Rádi zodpovíme případné dotazy a přivítáme i připomínky na fanatic@napismi.cz.

Aloha, Fanatic