Proč nosit lycru?

Spousta kiterů si myslí, že lycra je jen módní doplněk, aby kiter nevypadal jako potapěč. Pravda je ale trochu jinde. Nové neopreny v posledních letec září barvami, různými grafikami a vypadají opravdu hezky. Tak proč ještě stále nosit lycru?

Lycry Nobile na kiterech

Lycra plní hned několik funkcí. Jednou z nich je ochrana proti UV záření jak pro kůži proti spálení, tak i pro neopren. Neoprenu totiž nedělá moc dobře, když na něj pere ostré sluneční UV záření, které degraduje neoprenovou gumu a ta potom výrazně rychleji stárne a steří.

Proc-nosit-lycru-Nobile-2.jpg

Další funkcí lycry je moznost mírně měnit tepelný komfort kitera. Pokud jezdíš na holé tělo a stejně je ti horko, vem si lycru, která když se namočí, tak na těle příjemně chladí, protože je vyrobena z rychle schnoucí tkaniny, ze které se voda dobře odpařuje a tím se snižuje teplota. Naopak ne příliš vhodná je lycra v chladném počasí na pogumovaném (polosuchém) neoprenu, který má z povrchu odpuzovat vodu, aby při odpařování neochlazovala povrch neoprenu, což se přesně u lycry děje.

Proc-nosit-lycru-Nobile-freestyle.jpg

Nezanedbatelná je také mechanická ochrana ať už těla nebo i neoprenu proti odření či proříznutí třeba o korály, kameny nebo písek.

Sám lycru nosím od doby, co mě steřel neopren na ramenách od slunka. Věřím, že ten další vydrží déle a nebudu muset po 3 sezónách pořizovat nový.

Máš nějakou zajímavou zkušenost s lycrou, nebo znáš ještě jinou funkci, kterou plní? Poděl se s ostatními v komentářích.