Rakousko Pühringer Hütte - snowkite / skialp spot

O víkendu jsme s bandou vyrazili na další skialp akci a já zase jako jedinej na splitboardu. Tentokrát do náročnějšího terénu na  Pühringer Hütte v Totes Gebirge. Na tohle místo jsme měli jít už na Silvestra, ale kvůli špatné lavinové situaci jsme museli na poslední chvíli změnit plány a jeli jsme na Martinky. Už na Silvestra jsem okolí chaty prohlížel na mapách kvůli možnosti snowkitingu. Sklon terénu napovídal, že by to tam mohlo jít, ale celé sedlo je už podle map poseto velkými kameny a skalkami. Letos je ale hodně sněhu, který by mohl skalky schovat. Tento víkend jsem o kitingu neuvažoval, protože předpověď hlásila azuro a no wind, takže kite zústal doma. Příště ho ale určitě přibalím...
 

Dostupnost

Dostupnost spotu je na naše poměry hodně špatná. Na spot se musí 6 – 8h šlapat do kopce údolím lemovaným lavinovými svahy. S trochou plánování se ale dá vybrat bezpečná cesta. Výstup začíná u jezera Grundlsee po široké cestě vzhůru po úbočí až ke skupince chat, kde se z cesty uhýbá do volného terénu řidšího lesíka a stoupá se poměrně prudce do svahu.
 

Snowkite-Splitalpy-Puhringer-Hutte-jezero-v-udoli.jpg
Snowkite-Splitalpy-Puhringer-Hutte-mostek-u-chat.jpg  Snowkite-Splitalpy-Puhringer-Hutte-stoupani-lesikem.jpg

 

Lesík se postupně otevírá do velkého holého údolí, vedoucího mírně vzhůru a zde už začíná samotný kite spot, který se táhne až do sedla a kolem končícího hřebenu k chatě.
 

Snowkite-Splitalpy-Puhringer-Hutte-konec-lesiku.jpgSnowkite-Splitalpy-Puhringer-Hutte-obrovska-zavej.jpg

Spot

Spot je poměrně velký s hodně členitým terénem a možnostmi vyřádit se do sytosti. Vzhledem k členitosti povrchu je potřeba dávat velký pozor na propady do vzduchových kapes, které se zde vytváří u stěn zasněžených skalek. Určitě bych na tomhle místě nejezdil sám…
 

Snowkite-Splitalpy-Puhringer-Hutte-snowkite-playground.jpg
Snowkite-Splitalpy-Puhringer-Hutte-kite-spot.jpg

 

Chata

V zimě je zde volně otevřená chata na přespání asi pro 20 lidí s venkovní kadibudkou, kamny (někdy i dřevem, pivem, lihovinami…) a skromnou společenskou místností. Cena za nocleh je příjemných 5e na hlavu. Návštěvník se zapíše do knihy návštěv a poplatek za nocleh, pití a spálené dřevo vhodí do kasičky.
 

Snowkite-Splitalpy-Puhringer-Hutte-vchod-do-zimni-chaty.jpg
Snowkite-Splitalpy-Puhringer-Hutte-zimni-a-letni-chata.jpg 

Vítr

Vítr by tady mohl docela dobře fungovat na předpověď na všemožné směry, protože se s drakem dá vyjet i na vrchol Hochkogel a jezdit na navazujícím hřebeni směrem do sedla. Druhý den výletu na tomto hřebeni foukalo krásně stabilních SV 5 – 7 m/s i když předpověď byla prakticky nulová.
Je to takový malý ráj pro snowkitery, který si ale každý musí zasloužit a nahoru si poctivě vyšlapat :-) Určitě se na tohle místo ještě někdy vrátím a tentokrát s drakem a na předpověď větru, protože vím, že to bude stát za to.

Pro zájemce přikládám i bezpečnou výstupovou cestu od parkoviště až do chaty, i tak je ale nutné mít s sebou pro jistotu lavinovou výbavu a ideálně několik parťáků se zkušenostmi v horách.
 

snowkite-Puhringer-Hutte-mapa.png

 

Příště napíšu něco o výbavě, která je na takovej výlet potřeba. Tak čau, Leguán