Škola wing surfingu - 2. Jdeme na vodu

Minule jsme si ukázali základy na břehu a teď mrkneme na základní dovednosti na vodě, jako je příprava startu, vzlétnutí a jízda s wingem na foilu, ale také například pádlování proti větru.

 

Odstartování

Startovat se nejlépe naučíme na větším boardu, technika potom zůstává podobná bez ohledu na tvar a velikost prkna. Nejprve si připravíme wing po větru od boardu a správnou stranou nahoru, na board nalezeme a zůstaneme na kolenou, dokud se nestabilizujeme. Pro udržování stability můžeme využít i wing jako opěrný bod. Samotné odstartování začíná z podřepu na zadní noze, která je šikmo a reguluje tak boční zatížení boardu, přední noha je přednožená a lehce vyosená k návětrné hraně (to při startování pomůže nechtěnému stáčení se po větru. Pokročilejší mohou přední nohou rovnou do poutka. Pánové, představte si to jako byste nesměle žádali slečnu o ruku, ale seděli u toho na zadku, dámy taktéž.

Nyní přichází na řadu zvednutí wingu z vody. Přední rukou uchopíme wing za přední poutko (na náběžné hraně), vytáhneme z vody a nastavíme větru před a nad sebou, přičemž zadní rukou chytáme první poutko na ráhně. V této pozici už rukama regulujeme stabilitu pomocí větru, dále pak posuneme ruce směrem dozadu: přední ruku na první a zadní ruku na přední okraj zadního ráhnového poutka. Takto široký úchop už nám v dalším kroku umožní dostat od wingu sílu větru a posléze vzlétnout.

 

Škola wing-surfingu - postoj

 

Vzlétnutí

Nejprve zůstáváme v pozici na jednom koleni a zvolna se rozjíždíme. Jakmile nabereme nějakou rychlost, zvedneme zadní nohu a postupně se postavíme, přičemž nyní už přesouváme přední nohu spíše ke středu plováku. Celou dobu necháváme wing před a nad sebou, špičkou šikmo vzhůru. V tuto chvíli držíme váhu relativně rovnoměrně, regulujeme pokrčenými koleny. Pokud stále nedochází ke vzlétnutí, můžeme si dopomoci pumpováním nohama i rukama: záběr rukama doprovázíme pumpováním hlavně přední nohou, pod kterou je hlavní nosná plocha foilu.
 

Létání (levitace)

Jakmile jednou prkno povyskočí z vody, stačí už mu k udržení nad vodou mnohem méně síly. Například oproti windsurfu tak stačí mít wing o dost vyvlátější. Je třeba dodat, že na přední noze musí neustále zůstat dostatek váhy na to, aby foil nevyjel příliš blízko hladině (ztrácí potom svojí funkci).
 

Do začátků

Pro začátky je dobré naučit se s wingem pádlovat proti větru, abychom případně mohli znovu při učení sklesat. Lehneme si na board stejně jako na klasické surfové prkno, přičemž wing uchopíme mezi pokrčenýma nohama v přední části ráhna. Máme ho tak za sebou ve vyvláté pozici a ruce máme volné k pádlování.

Pokud se při jízdě nezadržitelně blíží pád, je důležité wing pustit (drží na leashi) a hlavně do něj nepadat, prodlouží se tím jeho životnost :-)
 


Nakonec je třeba si uvědomit, že různé sporty nás chtě nechtě staví do různé počáteční pozice: hlavně skateboard, snowboard, kite i windsurf se v začátku nějak projeví. Pro všechny je přitom nejdůležitější si uvědomit, že pozice wingu je mnohem více nad hlavou než například u windsurfu, a také to, že rider stojí celou dobu prakticky rovně a nad osou boardu.

Ideální je v začátcích absolvovat wing surfing kurz, kde se vše naučíte snadno a rychle.

Čau, Kuba