Snowkite spot Col Du Lautaret, Francie - Krutičova mapa

Když jsem poprvé dorazil do francouzského Col Du Lautaret, byl jsem zděšenej. Ať jsem koukal, kam jsem koukal, všude se tyčily jen obrovské štíty hor. Měl jsem chvíli pocit, jako by ta obrovská masa na mě chtěla spadnout. Pohled to byl skličující a nádherný současně. Vůbec jsem nechápal, kde a jak se tady vlastně jezdí. Marně jsem hledal větší plácek připomínající rovinu, kde bych si dal šlák, jak jsem zvyklej u nás z Jeseníků.

Začátky v Lautaret tak připomínaly spíše pochod s těžkým báglem na zádech než kitovačku. Vůbec jsem nevěděl, která bije a kde bych v daný moment měl být, abych si slušně zajezdil. Rád bych Vám start ulehčil, tak jsem nakreslil mapku s popisem jednotlivých míst, abyste si nepřipadali tak bezradní jako já.

Lautaret je místo pro vyznavače vysokohorského snowkitingu v ukloněných svazích a adrenalinových feťáků, kteří rádi létají na kitu. Hodně tu svítí sluníčko a panují spíše slabší větrné podmínky. Proto bych si na cestu nabalil to nejlehčí prádlo, co je po ruce. Běžně tu duje 4 m/s a to s foukačkou už neumáváte. Se single skinem si naopak užijete spoustu legrace.

 
Snowkite spot Col Du Lautaret, Francie - Krutičova mapa

Popis jednotlivých míst z mapky
 

1. Pod pyramidou

Tenhle plácek slouží jen jako přistávací dráha pro kitery, co letí z pyramidy. Pyramidu jsem označil číslem 8. a je to jedna z dominant průsmyku. Nevím, jestli je v ní uložený nějaký faraón, ale frantíci ji používají jako odpalovací rampu. Oficiálně má příznačný název Serre Orel, protože když se Vám podaří dosáhnout jejího vrcholu a omylem necháte kite nad hlavou, tak poletíte dolů jako Orel. Možná se přitom i poserete.
 

2. Buzer plac

Nachází se hned za hotelem a jedná se asi o jedinou opravdovou rovinku v Lautaret. Když se Vám bude točit hlava z nekonečného kiteloopovaní v kopcích a nebo máte roštěnku, co nestojí o tak intenzivní adrenalinové zážitky, tohle je místo kde zaparkovat. Bohužel buzer plac je popularní i pro kitové školy, takže tu bývá dost narváno.
 

3. Snowkite Masters

Mírný svah, který Vám bude po nějaké době strávené v Lautaret připadat jako totální rovinka. Zábavný plácek, kde se pořádají i slavné freestylové závody Snowkite Masters. Z kopců kolem se dá krásně polítat, a pokud máte koule, můžete si střihnout let přes silnici.
 

4. Spotík

Kolikrát na předpovědi není ani ťuk a dole na parkovišti se nehne ani lísteček. Pak Vám nezbývá než vylézt s baťohem na zádech až sem a tady chytat francouzskou termiku. Jde o největrnější místo celého Lautaret. Pokud na čísle 7. stojí rukáv na východní vítr, určitě jděte sem. Za normálních podmínek se Vám otevře úžasný žlab, který se dá jezdit a létat až dolů k silnici. Moje oblíbené místo.
 

5. Zastrčený

Terén vhodný na východní směr větru, který tam docela profukuje. Svah tam není příkrý a spot může hravě sloužit jako příprava na prudší kopce. Několikrát jsem tam viděl učit školu.
 

6. Chill zone

Většina místňáků chodí sem, když fouká slabý východ. Tady si rozloží kity, zevlují a koukají po kiterech kolem, jak bojují s větrem. Jakmile ale přifoukne, všechno se zvedne a litá to tam jak mouchy nad hnojem.
 

7. Rukávec 

Výhlídka s lavičkama po francouzsku. Skvělý místo na sváču. Je tam umístěný rukávec, který napoví, jak je to dnes s větrem.
 

8. Serre Orel

Hora ve tvaru pyramidy a největší odpalovací rampa pro adrenalinové magory.
 

9. Bažina

Hned pod buzer pláckem se nachází snad ještě větší rovinka. Akorát je tak trochu v dolíku, kde moc nefouká. Párkrát jsem tam zajel a dlouho se pak škrábal zpátky. Jinak je to skvělá přistávačka, když už to tam řádně pošlete.

Col Du Lautaret je a vždycky byl mekkou snowkitingu. Jestli se někde posouvají hranice možného, tak je to tady. Za dobrých podmínek tu potkáte jezdce světového formátu a z toho, co tu předvádí, se Vám nejen zatočí hlava, ale i sevře žaludek. Pokud Vás lákají příkré svahy, staré víno a smradlavej sejra, moc bych se nerozmýšlel a zajel si zaskotačit právě sem.
 


Vysluněné ježdění přeje Krutič.