Snowkiting - ideální příprava pro kitesurfing

Každý potvrdí: snowkiting se dá naučit rychle s pomocí zkušeného kitera nebo pod vedením snowkiting školy. Stačí několik dní. Jiné to je ale v kiteboardingu!

Kitesurfing či kiteboarding, tedy letní obdoba snowkitingu provozovaná na vodní hladině, je mnohem těžší k naučení než snowkiting.

 

Snowkiting jako ideální příprava pro kitesurfing - Flysurfer Peak4

 

Je tomu z několika důvodů. Za prvé k němu potřebujete většinou silnější vítr, což vyžaduje velkou koncentraci. Kdejakou malou chybu vám kite mnohdy neodpustí. Dalším problémem je často odpor vody při rozjezdu, kdy lidi tento odpor strhává na stranu a různě otáčí. Další problém může být se startováním kitu z vody, na sněhu to jde většinou snadněji.
 

Snowkiting jako ideální příprava pro kitesurfing - freeride


Když už se v začátcích někdo rozjede, problémy mu nejčastěji dělá udržení výšky a nastoupání proti větru, takže je kiteboarding v začátcích rozhodně větší turistika (plavání nebo chození po břehu) než snowkiting. O problémech v začátcích s hlubokou vodou ani nemluvě. Pohybově šikovnější se na snowkiting kurzu dokáží během 2 dnů parádně rozjezdit, jako na tomto videu:
 


Ale i kiteboarding se dá naučit rychleji, stačí trénovat lítání s drakem a ideálně začít v zimě se snowkitingem na lyžích nebo snowboardu, kdy pomůže pevná zem pod nohama. Když se naučíte kite ovládat i při jízdě, nebude vám již kite dělat větší problémy na vodě s kiteboarding prknem. Každý vám ale jistě doporučí strávit několik prvních hodin na kiteboardu na spotu s mělkou vodou, kde budou vaše začátky mnohem mnohem lehčí. A pak již můžete začít trénovat první vodní starty.
 

Snowkiting jako ideální příprava pro kitesurfing - Harakiri kite kurzy Lefkáda

 

Chceš další rady jak usnadnit učení a ještě vyhrát kite nebo kurz? Soutěž a pravidelnou dávku kajtových rad najdeš tady.

Foto: archiv HARAKIRI kite kurzy a KITEBOARDING.CZ

Autor: Petr Grochal