Španělsko - Tenerife, kitesurfing trip

Proč Kanáry?

Podzimní pošmourný čas a vidina blížícího se předvánočního šrumce vyloženě lákali ke koupi levné letenky někam do tepla. Přijatelná vzdálenost, cena letenky z Berlína začínající na 30€ a celkem stabilní celoroční teplota hrají pro Kanáry – ostrovy patřící ke Španělsku, ležící spíše poblíž břehů Afriky. Tyto místa lákají svou pohodovou atmosférou turisty severských národností, německé důchodce, digitální nomády, ale taky surfaře a nás kitery. Který ostrov zvolit záleží na preferencích a dá se o každém najít spoustu informací.

Ostrovy jsou sopečného původu, tak jejich kužely často formují krajinu a pobřeží bývá někde lemováno útesy. Však zde i Murphy hecnul svůj první ze šílených cliffprojektů. My jsem tedy zvolili ostrov Tenerife, tvořený nejvyšší sopkou Španělska, pro známý spot El Madano a členitost teplého jihu a zeleného severu. Loni jsme si z Erasmu odskočili za Rubim na Fuerte a užili si spíš surfování a výlety, bo jsme měli docela smůlu na vítr.

Když nadešel čas pakovat, začala předpověď doma vypadat spíš na snowkiting a to jsem si říkal, že Míra si Vánoční termín chválil jako alternativu k čekání až napadne. No pobalili jsme splitboarda a veškeré cajky na spaní i kite tak, abychom se mohli přesouvat i pěšmo a vyrazili vánicí do Berlína. Jak zabalit na trip se spitem naznačila Lenka tady, ale zkusil jsem jen zběžně zaznamenat pár záběrů jak na to, poskládané do jakéhosi dnes populárního formátu videoblogu, který používá třeba Kevin Langeree na podobné téma tady. 

Kite spot El Medáno

Videem s pár fíglema se přesouváme několikakilometrovou procházkou rovnou na pláž El Medáno. Kdesi ve městě je sice cedule se zákazem stanování,  ale u kitové pláže jsme nebyli jediní, kdo tu přespává. První den byl na spotu silný poryvový side off, ale zato hladká voda na odpaly do výšky a solidní prubung nového Sonica2 mimo laboratorní podmínky. Byl jsem z něho odvařený a poletoval v hangtimech, kdy lidi na pláží kulily oči. Každopádně Sonica2 důkladně popíšu v dalším článku, tak se vrátím ke spotu. Na písečné pláži je tu rozsáhlý vyhrazený prostor pro kitery poblíž menšího parkoviště. Směrem k městu se nachází několik kite a WS škol, půjčoven a shopů. Ty se mísí s kavárnami a takto pokračuje nábřeží až k náměstí osazenému palmami, toho času vyzdobenými Vánočními ozdobami. Tvarově je zátoka s kite pláží spíš uzavřenější a nejotevřenější je na východ +/- samozřejmě jezditelné.
 

flysurfer-sonic2-španělsko-tenerife-el-medano.JPG


Pokud zrovna fouká spíš jih, je lepší přesun za sopku Montana Roja (super výhled), která tyto dva spoty dělí. Tato pláž je opět písečná a poměrně dlouhá, ale nečekejte tu půjčovny a školy. Nejbližší obchoďák sice je kousek od parkoviště, ale vyloženě na pláži je potřeba mít vše s sebou. Je tady méně keříků a dun, takže pivko na pláži si za chvilku vyžádá trochu procházku. Epické na tomto spotu je ježdění přímo pod sopkou, což je nezapomenutelné panorama. Ideální side-on jihozápad, který tu bušil, vytvořil u břehu vlny, které občas komplikovali někomu vstup do vody, ale dalo se na nich i zablbnout. Podél pláže se nejednalo o dlouhé táhlé vlny, jako jsou na surf spotech, ale přesto na západním cípu pár surfařu pochytalo slušné kousky. Na obou spotech taky můžete pozorovat letadla, která v jednom kole přistávají na ostrově, až se nechce věřit, že pak můžete na severu najít úplně liduprázdná místa.
 

flysurfer-boost-el-medano-španělsko-tenerife.JPG

 

Výlety do okolí

Po zjištění, jak často a spolehlivě jezdí autobusy, jsme na pár dní půjčili auto u Autoreisen, což je jediná půjčovna na letišti, která má v základní ceně pojištění a neprofituje na benzínu, ani nebere 1000€ jistiny. Pokud se orientujete podle srovnávačů cen, tyhle nepříjemné překvapení Vás mohou potkat. Pojištění dělává větší část ceny než webová cena půjčoven, ale vzhledem k tisícům serpentýn, které na cestě po ostrově projedete, se bez pojistky neobejdete či je rovnou povinná. Za citróna picasso, který je dle webu stejná kategorie jako fabka kombi vyjde na necelých 100€ na pět dní, což za pojízdný hotel, kde by se vyspali s vyhozenýma sedačka i větší řízci, není marné. Najít zapadlejší místo na přepunkování není potíž i u turisticky atraktivních lokalit, jen pozor na klesající teplotu s nadmořskou výškou. Pár typů na výlety co jsme sfoukli a jsou i zaznamenány v přiložené galérce pod článkem.
 

tenerfie-trip-kanary-španělsko-kite.JPG

Národní park Anaga – neporušený prales na severu ostrova propletený cestičkami s neopakovatelnými výhledy.

Surf spoty – poklidná pláž mezi skoro nepřístupným vesnicemi Taganana a Almaciga. Dlouhé táhlé vlny v Bajamar pod opuštěným hotelem, nebo odražená vlna na městské pláži v Puerto de la Cruz. Na těchto spotech sice nejsou půjčovny nebo školy, ale v Bajamar bydlí shaper, co má pár prken na půjčení.

Pico del Teide - spící sopka je symbol ostrova, na který vede dokonce lanovka, takže se do nebeské výšiny 3 500 nad moře dostanete i bez úsilí. Na samotný vrchol ještě o 200 výš je nutné povolení, ale i cesta dolů nám zabrala pěkných 5 hodin. Pozorování hvězd je taky pecka mimo světelný smog měst.

Masca – skály Los Gigantes dělají čest svému jménu a při průchodu údolím se otevírají dech beroucí pohledy.


splitboard-nobile-španělsko-tenerife-el-medano.JPG

Super je, že většina turistů zůstává v letoviscích jako brutální Las Americas, takže třeba na západním či severním cípu ostrova nemusíte potkat živáčka. Co se týče poměru mezi kitováním a výlety či surf vyšli jsme tak na 45/55, ale když je co dělat tak to nevadí.

Trip se celkově vydařil a můžu doporučit. Po cestě zpět jsme se ještě pomotali po okolí nechvalně známého Vánočního trhu v Berlíně a mazali do chládku.

Znáš Kanáry? Jaký ostrov je podle tebe nejlepší na kite i výlety?