V jakém větru můžeme kitovat na sněhu?

To je otázka, která zajímá dost začínajících kiterů. Pojďme se tedy podívat, který vítr je bezpečně jezditelný a kterému bychom se měli vyhnout a zůstat raději doma.

Když se budeme řídit dle Beaufortovy stupnice, tak je pro snowkiting vymezeno rozpětí mezi 2 – 7. To odpovídá dle tabulky 1,6 – 17.1 m/s. Osobně si myslím, že vítr silnější jak 13m/s je pro snowkiting nebezpečný i pro zkušeného jezdce, nehledě na to, že takto silný vítr nebývá stabilní.
 

beafortova-stupnice-snowkiting.png


Hlavním faktorem ovlivňující bezpečnost kitingu jsou jezdcovi zkušenosti a výběr vybavení. Začátečník by se měl pohybovat v rozmezí přibližně 3,4 – 7.9 m/s což odpovídá 3. – 4. stupni Beafortovy stupnice. Při slabším větru by měl problém draka udržet ve vzduchu a při silnějším větru by jakýkoli chybný manévr mohl dopadnout průšvihem.

Začínající snowkiter by měl vždy před tím, než pojede na spot:

1, Zjistit rychlost a stálost větru - stálým větrem nazýváme vítr, který má rozdíl průměrné rychlosti od maximální rychlosti v poryvech menší než cca 2 m/s. Weby pro předpověď: windguru.cz, windy.com

2, Zjistit, jakou velikost vybavení si má vzít – může se zeptat zkušenějších kamarádů, nebo na fóru, či Facebookové stránce Kiting – spolujízda. Pokud nemá možnost volby z více velikostí, tak určitě neriskovat a počkat si na ideální podmínky.

3, Zjistit si telefonní číslo na nejbližší horskou službu – Vždy mít u sebe plně nabitý mobil pro případ nouze. Ideálně ve vnitřní kapse u bundy, aby se mrazem nevybil rychleji.

4, Ideálně nikdy nejezdit sám a oslovit někoho na spolujízdu!
 

peter-lynn-snowkiting


Jako ideálního bezpečného draka na snowkiting bych volil například Flysurfer Peak 3. Pro mírně zkušené jezde, kteří uvažují i o letním ježdění na vodě, pak Flysurfer Speed 5.

Jak si letos užíváte zimu? V Čechách nebo v cizině?

Ať to fičí a práší! Martin