Veselský kopec - snowkiting spot severní Morava

Snowkiting ráj Veselský kopec - 557 m.n.m., 50 km z Ostravy, Opavy, Frýdku Místku, Olomouce a Přerova, 100 km z Vyškova na Moravě a Uherského Hradiště, 110 km z Žiliny a z Brna jen 130 km. Otevřený snowkiting spot a jeden z největrnějších v Česku.

Je jistě v Čechách mnoho míst, kde se dá snowkiting provozovat, ne všechna však jsou jako Veselský kopec v Oderských vrších u města Odry.


Veselský kopec snowkiting spot severní Morava - stabilní vítr


Jak tam fouká? Veselský kopec nabízí nejen vyžití pro vyznavače snowkitingu, ale na své si příjde i nesnowkitující doprovod! Je to kopec s plochým nezalesněným vrcholem, který díky své nadmořské výšce umožňuje sněhu přestát chvilková oteplení. Zatímco v okolních údolích není během těchto oteplení po sněhu ani památky, na Veselském kopci se často udrží alespoň tenká vrstva, která při další nadílce čerstvého sněhu tvoří pro snowkiting tak důležitý podklad. Navíc, Veselský kopec neoplývá jinde tak častými mlhami, takže se vám nestane tak často, že se kvůli mlze nesvezete.


Veselský kopec snowkiting spot severní Morava - super i pro děti
 

Za svou mimořádnost ale tento snowkiting ráj vděčí také své rozloze, na které se dá snowkiting provozovat. Kopec je téměř ze všech stran otevřený a není odstíněn hustými lesy nebo zástavbou. Problémem nejsou ani tří kilometrové snowkiting výlety pro vyznavače backcountry snowkitingu. Jedinou překážkou je malá vesnice Veselí, která však rozsáhlé okolní stráně příliš neomezuje. Vzhledem k otevřenosti se na Veselském kopci dá jezdit prakticky na jakýkoliv vítr, stačí si pouze vybrat místo s ohledem na sílu a směr větru, nejlepší je, když vítr fouká mírně do kopce. Kvalita větru bývá velice dobrá (hlavně při směru do kopce), při silném větru se dají očekávat mírné poryvy. Ve velice silném větru je vítr poryvovější. POZOR: při nedostatku sněhu jezděte pouze napravo od televizní věže na pastvinách! Je tam tráva, vaše lyže a snowboard nebudou tolik trpět.


Veselský kopec snowkiting spot severní Morava - všude prašan


Jak prohlásil Luděk Konečný objevitel tohoto snowkiting revíru, na Veselském kopci se dá snowkitovat i 5 krát týdně. S tím se dá jedině souhlasit. Nutno dodat, že malebnost místa dokresluje nádherný výhled do širokého okolí a vysoká televizní věž, která snowkitingu dodává zvláštní dimenzi (škoda jen, že není trochu nižší - dalo by se přes ni skákat).
 

Veselský kopec snowkiting spot severní Morava - vysílač

 

Možnosti dašího programu

Pro nesnowkitující doprovod jsou pak široké pláně ideální např. pro běžkaření, děti mohou sáňkovat nebo stavět sněhuláky či iglů. V nedalekých Tošovicích se nachází ski areál s, dětským vlekem a spoustou atrakcí. Pokud si myslíte, že je to nějaký kopeček, budete velice překvapeni! V Tošovicích si užijí vyznavači lyžování i snowboardingu. V Odrách je k dispozici sauna a kuželna.
 

Ubytování a stravování

V blízkých Odrách je řada možností ubytování v penzionech v různé cenové relaci.
 

Doprava na Veselský kopec

Na Veselský kopec se dostanete snadno. Nachází se cca 10 km jihozápadně od města Odry. Od Hranic na Moravě pojedete autem směrem na Ostravu, v Bělotíně zabočíte hned za viaduktem doleva na Odry (exit), před kterýma odbočíte doleva na vesnici Veselí.

Z Ostravy se dáte autem směr Odry a dále směrem na Hranice na Moravě. Po 5ti kilometrech za Odrama zabočíte doprava na Veselí. Vlakové a autobusové spojení najdete snadno v integrovaném dopravním systému IDOS.


Veselský kopec snowkiting spot severní Morava - parkování

 

Jestli chcete se snowkitingem začít, přihlaste se do snowkite kurzu u našeho partnera HARAKIRI kite kurzy právě třeba na Veselském kopci. Pokud ještě nemáte svůj snowkiting revír, vyzkoušejte Veselský kopec. Nebudete litovat! Další vhodné lokality můžete najit tady na mapě kite spotů.