Neopreny - jak funguje, jak vybrat neoprén a velikost

1706
+Napiš článek
 

Existují neopény krátké, neopreny suché, neopreny s lepenými švy, neoprény s kašírem, neopreny s odnímatelnými rukávy, celogumové neoprény, neopreny pro děti, dámské neopreny, suché obleky atd. Kdo se v tom má vyznat? Jaký neopren potřebuji? Bude mi v něm teplo? Nebude zbytečně hrubý? Na tyto otázky, doufám, najdete odpověď zde.

Je důležité si odpovědět na čtyři základní otázky:

jak neopren funguje a jak vybrat správnou velikost

Neopren má chránit proti chladu a otěru. Pro správnou tepelnou funkci neoprenu je důležitá velikost neoprenu. Do běžného neoprénu voda vždy nateče. Pokud neoprén sedne přesně na tělo (což je velmi žádoucí a důležité), tenká vrstva vody na kůži se zahřeje a neopren splní svou tepelně izlační funkci. Pokud je neopren příliš volný nebo velký, voda skrz něj protéká a tělo spíše ochlazuje. Pro eliminaci průtoku vody slouží manžety na zápěstí, kotnících a kolem krku. Rukávy naopak mohou být volnější pro lepší pohyblivost a změny obvodu paží při fyzické námaze. Dnes nemusíte vybírat jen ze základních konfekčních velikostí S, M ,L, XL (small, middle, large, extra large). Někteří výrobci neoprenů nabízí i řadu nekonfekčních velikostí neoprénu např. MT (middle tall) a XLT (extra large tall) pro dlouhány nebo naopak pro menší bucláky ML (middle large), SL (short large) nebo pro hubené čahouny MST (middle small tall) atd. Vybrat správnou velikost neoprénu je velmi důležité, aby neoprén plnil svou tepelnou funkci!

neopren gul kite wake surf
krátký dámský neopren GUL
##IMAGE1##
dlouhý dámský neopren GUL

jaký neopren vybrat podle typu sportu

  • kašírové neopreny (guma s upravenou úpletovou textilií z horní části, která chrání proti otěru). Jsou vhodné na všechny vodní sporty, kde chcete neoprén uchránit před poškozením v důsledku otěru o ostré předměty (korály), drsné povrchy (surfová deska) nebo i před vlastními nehty při oblékání. Obecně platí, že tento neoprén je zpravidla cenově dostupnější, odolnější a universální na všechny vodní sporty. Kvalitní kašírové neoprény jsou vybaveny tepelnou titanovou vložkou, která odráží tělesné teplo zpět k tělu. Neoprén tak může být tenčí (pružnější a pohyblivější) při zachování tepelného komfortu. Speciální povrchová úprava kašíru, která odvádí vodu z povrchu neoprénu, nabízí kromě výborné otěruvzdornosti i tepelný komfort. Dnes tak již neplatí, že neoprén musí být celogumový, aby v něm bylo teplo, spíše naopak!
  • Celogumové neoprény nebo gumové neoprény kombinované s kašírem. Jsou vyhledávaným artiklem pro sportovní plavání, kiteboarding nebo windsurfing. Gumové části neoprenu jsou nejvíce náchylné proti otěru a protržení, proto se nahrazují čím dál více právě kašírovým materiálem
  • suché neoprény a suché obleky jsou z různých a kombinovaných materiálů a cíl je jediný, zůstat téměř nebo úplně v suchu.

kdy budu neopren používat

(zimní, jarní a letní neopreny)

  • označení 5/4/3 nebo 3/2 je tloušťka neoprénu v mm (5mm neoprén na tělo, 4mm na nohy a 3mm na ruce)
  • lepený / nelepený šev neoprénu.  U šitého nelepeného švu „overlock“ jde o letní neoprény. Těmito švy do neoprénu teče. Suchý šev (šitý, placatý a lepený) zajištuje nižší nebo vůbec žádný průtok vody do neoprénu a tedy lepší tepelný komfort.

Obecně platí, že do chladnějšího počasí používáme zimní polosuché a suché neoprény 5mm s lepenými a plochými švy, nepropustným suchým zipem, ochranným límec pod zipem, pevné manžety kolem krku, zápěstí a kotníků, s titanovou hřejivou vložku, pružné, celogumové nebo ze speciálně upraveného kašírového materiálu s ochrannými prvky na kolenou atd.

Naopak letní neoprény do vody a vzduchu nad 19 st. Celsia (individuální odhad) jsou dostačující neopreny kašírové nebo kombinované v tloušťce 3 / 2 mm s šitými švy a běžným zipem.

Výhodou u každého neoprénu je titanová vložka, která zvyšuje tepelný komfort až o 1 mm tloušťky neoprénu.

##IMAGE1##
dlouhý kašírový neopren GUL
##IMAGE3##
dlouhý pogumovaný neopren GUL

kde neopren využiji

  • shorty krátký neoprén (krátký rukáv a krátké nohavice) do vody a teploty vzduchu nad 22 st. Celsia*
  • convertible neoprén (odjímatelné rukávy a dlouhé nohavice) do vody a teploty vzduchu nad 19 st. Celsia*
  • long dlouhý (dlouhý rukáv, dlouhé nohavice) do vody a teploty vzduchu dle tloušťky neoprenu, složení použitého materiálu, typu švů atd.

*subjektivní vnímání

##IMAGE1##
neoprenové botky
##IMAGE5##
neoprenová kukla

Neoprénové boty a doplňky

Výše uvedené platí i u neoprenových bot a doplňků, jako jsou rukavice, vesty, kukly a pod.

Tak vybírejte a vyberte ten správný neoprén a velikost :-)

Nová kolekce neoprenů GUL 2013 v kite shopu - ZDE

text: Lenka Žůrková

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Shop

Magazín

Letní snowkite osvěžení

V parných letních dnech si občas vzpomenu na zimní radovánky na kitu a sníh až za trenkama :-D

0

ŠKOLA KITE TRIKŮ - FRONT ROLL

Minulý týden jsem si ukázali jak na unhooked back roll, nyní je na řadě rotace na druhou stranu – unhooked front roll.

0

Bazar