Jak moc je kiteboarding nebezpečný?

Kiteboarding je obecně řazen mezi adrenalinové až extrémní sporty, ale jak moc nebezpečný opravdu je? Mrkneme se na to trochu vědecky a ve srovnání s windsurfingem, ale i jinými sporty.

Kite kolegové z Kanady si dali tu práci a prošli některé vědecké studie srovnávající úrazovost kiteboardingu, windsurfingu i jiných sportů a připravili nám stručný přehled. Studie sleduje zranění ošetřené v nemocnicích vzniklé při kitesurfingu a windsurfingu v Severním Moři během 2 let.

 

 

Úrazovost (počet úrazů na 1000h provádění sportu) kiteboardingu ve srovnání s dalšími sporty je takové:

windsurfing 5,2
kiteboarding 7
wakeboarding 12
fotbal 19
jízda na motorce 23
americký fotbal 36

 

Podle těchto čísel, je kiteboarding vlastně velmi bezpečný sport ve srovnání třeba s fotbalem, kde je úrazovost víc než dvojnásobná. Nebo to znamená, že jsou kiteři a windsurfaři tvrďáci a neběží hned s každým bebíčkem do nemocnice? ;-)

Nejvíce úrazů ve windsurfingu přitom vzniká při provádění technicky náročných manévrů a náhlých poryvech větru. V kiteboardingu jsou pak nejrizikovější skoky, poryvy větru a ztráta kontroly nad drakem. Celkově pak 42% úrazů v kiteboardingu se stalo na pláži, kdežto u windsurfařů to bylo na pláži pouze 6%. To asi není žádné překvapení pro každého, kdo si všímá, co se na kite plážích běžně děje.

Z hlediska pokročilosti je potom úrazovost následující:

pokročilost windsurfing kiteboarding
začátečník 4% 34%
mírně pokročilý 0% 19%
pokročilý 36% 9%
expert 32% 19%
neznámá 28% 19%


Z čísel je docela zřejmé, že u kiterů je nejvíce zranění u začátečníků, kteří často ještě nemají draka plně pod kontrolou. Se zkušenostmi pak úrazovost klesá a narůstá až u velmi zkušených kiterů, kteří často provádějí extrémní triky. U windsurfařů je riziko úrazů u začátečníků velmi malé a roste s prováděním náročnějších triků a manévrů.

Vážnost zranění byla pak u obou sportů velmi podobná. Nejčastěji šlo o lehká zranění jako zhmožděniny, poranění kůže a podvrtnutý kotník. Asi ve třetině případů šlo o poranění hlavy a krku. Asi 40% všech úrazů u obou sportů byly úrazy kotníku a kolene.

Průměrná doba rekonvalescence se pohybuje kolem 1 měsíce a asi 1/3 zranění měla nějaké dlouhodobé až trvalé následky.

Zajímavostí je, že pouze 31% zraněných kitesurferů uvedlo, že při nehodě použili bezpečnostní odjištění draka. "Odstřelení" draka je přitom jedním ze základů zvládání krizových situací s drakem a často může předejít vážnému zranění. Studie také uvádí, že méně než 30% zraněných na sobě při nehodě mělo ochranné prostředky jako je přilba nebo nárazová vesta.

 

Jak moc je kiteboarding nebezpečný - crash

 

Co z toho plyne pro kitery? Chraň se, odstřeluj, nedělej kraviny na pláži a nebuď věčný začátečník, protože je to nebezpečné nejen pro tebe, ale i lidi okolo. S bezpečností při kitingu a zlepšením úrovně jistě pomůže i každý dobrý instruktor na kite kurzu.

Jezdi bezpečně a čau, Leguán