Mountainboardy Kheo - který vybrat

Často se setkávám s dotazy ohledně výběru mounatinboardu s omezeným rozpočtem, takže tu zkusím popsat, který z cenově dostupných mountainboardů od Kheo, je pro koho vhodný.

 

Co musím znát?

Než vůbec začneme něco vybírat je potřeba znát pár informací o riderovi, který na prkně bude jezdit .

Hmotnost ridera a styl jízdy jsou pro určení vhodného mountainboardu zásadní. Tyto parametry určují, jakou konstrukci musí mountainboard mít, aby vůbec vydržel a nedošlo, třeba ke zlomení desky, nebo ohnutí trucků (podvozky na kterých jsou upevněny kola). Veliký rozdíl je taky ve stylu jízdy, protože při dopadech ze skoků je mountainboard namáhaný daleko více než při běžné jízdě. Rideři (pouze jezdící) nad nějakých 85 kg budou potřebovat pružnou kompozitovou desku a odolnější trucky (např pružinové nebo s titanovou osou). To stejné platí pro kitera, který váží nad cca 65 - 70 kg a skáče freestyle. U skákajících kiterů nad 90 kg už jsou téměř nutnstí channel trucky (pružinové), které jsou velmi odolné a dají se u nich posunutím pružin nastavit 3 stupně tuhosti zatáčení, bez potřeby neco dokupovat.

Kheo-Bazik-mountainboard-freeride.jpg Kheo-kicker-mountainboard.jpg

Rychlost jízdy rychlost jízdy, při které se bude mountainboard používat je dalším důležitým údajem. Pokud se bude mountainboard používat převážne pro rychlou jízdu, je vhodné, aby měl stabilnější channel trucky (hlavně u těžších riderů) a delší desku. Délka desky totiž určuje také to, jak moc prkno zatáčí a jak dobře tlumí vibrace od nerovností (delší deska -> lepší tlumení + míň zatáčí)

Terén, ve kterém se bude nejčastěji jezdit, může značně ovlivnit prožitek z jízdy. Je proto dobré myslet i na tento faktor. Obecně platí, že čím rovnější je terén, tím lepší. Ne všude ale je krásně rovná travička... Na hrbatém povrchu bude jízda pohodlnější na delší kompozitové desce s pružinovými trucky a většími 9" koly, která lépe přejedou nerovnosti než klasická 8" kola. Na druhou stranu, takovéto prkno bude znatelně těžší než krátké prkno se skate trucky a menšími koly. Vysoká hmotnost prkna je nežádoucí při freestylu.

Kheo-flyer-mountainboard-freeride.jpg
 

Modely mountainboardů Kheo: 

Kheo Core

Základní mountainboard s krátkou (85 cm) dřevěnou deskou a skate trucky s 10mm osou. Tento mountainboard je vhodný pro lehké kitery a děti cca do 70 kg. V případě skákání a freestylu, to potom bude do nějakých 50 kg. Protože je deska krátká a v kombinaci se skate trucky, určitě nebude přiliš vhodná pro rychlou jízdu a to hlavně pro kitery na horní hranici váhového limitu.

mountainboard-kheo-core.jpg 

Kheo Kicker

Základní mountainboard se středně dlouhou dřevěnou deskou (90 cm) a skate trucky s 10mm osou. Kicker je určen pro lehké kitery střední až vyšší postavy, pro které je delší deska vhodnější. Tento mountainboar bych doporučil pouze pro jízdu. Na freestyle je vhodnější kompozitová deska, u které nezhozí zlomení při dopadech. Váhový limit ridera, bude u této desky podobný, jako u modelu Core. Oproti Core, ale má o něco lepší vázání.

mountainboard-kheo-kicker.jpg

Kheo  Flyer

Tento model mountainboardu už má pružinové trucky a desku o delce 94cm. Bude tedy stabilní i při větších rychlostech a lehké kite freestylery. Těžším kiterům bych ho ale na skákání  nedoporučil, protože se stále jedná pouze o dřevěnou desku, která by tvrdé dopady ze skoků nemusla vydržet. Výhodou pro jízdu je i možnost zvolit verzi s většími 9" koly, která budou dobře zvládat hrbatější povrch.

Kheo Bazik

Bazik je již mountainboard s kompozitovou deskou o délce 94cm, která je svou konstrukcí vhodná i pro těžší ridery a na freestyle. Kompozitová deska mountainboardu se vyznačuje velkou pružností a musí bez problémů zládnout prošlápnutí / prohnutí až na zem, což z vlastní zkušenosti vím, že tato deska splňuje. Bazik tak bude voblou pro ridery s ambicemi pro freestyle, nebo těžší ridery, kteří si chtějí užívat pohodlnou jízdu ve větších rychlostech a to zejména ve variantě s většími koly.

mountainboard-kheo-bazic.jpg

 

Doufám, že tenhle stručný průvodce pro správný výběr mountainboardu alespoń někomu pomůže a v konečném důsledku zpříjemní chvíle strávené venku na trávě. Další obecnější info o výběru mountainboardu můžeš najít ve starším článku od jiných zkušených riderů.  Pokud máš vlastní zkušenosti s různými mountainboardy, neváhej se o ně podělit v komentářích.