Který kite je vhodný pro kite foiling – trubka nebo hadra?

Andi Hanriender z Flysurfer kiteboarding popisuje tipy a triky o hydrofoil kiteboardingu s různými typy kitů Přinášíme překlad tohoto zajímavého článku, který bych i jako méně zkušený foilař podepsal.

kategorie:

- race komory (AR 7) například Flysurfer Sonic2, Peter Lynn Aero, Elf Joker, F-One Diablo)

- univerzální komory (AR 6) například Flysurfer Speed 5)

- výkonné nafukovačky (AR 6) například Flysurfer Boost, Ozone Edge, North Dyno

(AR = poměr stran nebo taky štíhlost kitu)
 

race-kite-hydrofoiling-Flysurfer.jpg

 

Výkonný race

Ambiciózní závodníci si užijí mnoho výhod, které nabízí race kite oproti ostatním kategoriím  Jízda se štíhlým komoráčem (samozřejmě uzavřeným) v plném poweru přináší větší úhly stoupání proti větru. Pokud si řeknete, že rozdíl úhlu 1,8 stupně při stejné rychlosti není nic, můžete se přesvědčit o opaku při kilometrovém šláku, kdy už rozdíl třiceti metrů často rozhoduje o vítězích race závodů. Přesto i race hrotiči používají kontrolovatelnější nafukovačky, když je vítr poryvový nebo přidá k 15ms. I top race jezdci preferují pohodlnější ovládání kitu, protože plná kontrola nad kitem je priorita.

 

Freeride ve slabém větru

Díky hydrofoilu je možné jezdit až nesmyslně slabý vítr. Největší výzva v těchto podmínkách je udržet kite vzduchu, tudíž váha kitu je rozhodující.

Výborný v této kategorii je Speed4 Lotus. Má malý počet komor a inovativní lotus materiál odolný vodě i špíně a přitom pevný a lehký. Speed4 Lotus je nejlehčí drak na trhu, který jde dobře odstartovat z vody. Drobná ztráta úhlu stoupání tolik nebolí při freeridingu, takže správná volba na light wind hydrofoiling je jasná. Není marketingový kec, že lze jezdit už od 2,5 - 3 m/s. Podobně je ta tom i Flysurfer Sonic2, který je také částčně vyroben z Lotus materiálu a díky šlpičkovým vlastnostem race kitu bude jasnou volbou do závodů nebo pro milovníky rychlosti.

V té souvislosti je potřeba zmínit, že nejen vybavení rozhoduje o jízdě ve slabém větru. Zkušený a zručný kiter, který udrží kite ve vzduchu díky pohybu a „rozpumpuje hydrofoil“(schopnost dostat se do levitace s minimálním odporem co nejdříve). Toto rozhoduje, jak brzy může jet klidně i s Boostem 15, nebo podobným kitem pod 3ms.

flysurfer-boost-hydrofoiling-Mara.jpg


Ovladatelnost a depower

Kdo má zkušenosti s jízdou na hydrofoilu s přebušeným kitem ví, jaké závratné rychlosti leze dosáhnout. Souvisí s tím, i jak bolestivé mohou být pády v téhle rychlosti. Na rozdíl od twintipu nelze použít hranu hydrofoilu pro vybrždění. Tudíž je možnost depowerovat velmi důležitá – zvlášť v oranici (chopu) a poryvech. Tady je zase upřednostňována nafukovačka díky dobré kontrolovatelnosti.

Flysurfer Levitaz hydrofoil


Restartování kitu

Díky celkové technické úrovni už není jízda ve slabém větru problém, ale zábava. Největším limitujícím prvkem je restartování. Abyste dostali nejvíce z lightwind pojezdu, je nutností snadno restartovatelný kite.

Jak bylo psáno výše Speed4 Lotus je v tomto pohledu neporazitelný, protože jde restartovat i pod 3ms. Nafukovačky všeobecně v takovém větru nejdou restartovat. Výjimkou jsou LightWind verze Boosta, tedy velikost 15 a 18 s adaptive airfoil technologií (vývaz na odtokovce, který ji více zavírá při restartu pozadu), která extrémně zjednodušuje restart.  Toto je neocenitelná vlastnost při dlouhém vychcípnutí větru, při trénování složitějších manévrů a pro začínající s hydrofoil kitingem.

Zkušení kiteři zvládnou restart i u Sonica2, který nechává trochu méně prostoru pro chyby, ale poskytuje více výkonu. Správný výběr kitu tady znamená, že čas, který by jste strávili restartováním kitu, využijete pro zlepšování svých dovedností.

Sonic2_hydrofoil_freestyle.jpg


Manévry s foilem

Vrchol foilingu je tack (změna směru přes upwind) bez doteku hladiny. Malý odpor v letu, který poskytuje Flysurfer Sonic2 umožní jet vysokou rychlostí proti větru pro start tohoto nebo jiných manévrů. Jibe (změna směru po větru) nese riziko podjetí kitu, nebo podletění. Potom následuje prověšení šňůr, což vede k nekontrolovatelnému pádu kitu. Stabilní kite, který odpouští chyby jako Speed4 nebo Boost jsou v případě trénování tohoto manévru vhodnější. Navíc rychlé zatáčení Boosta lze využít pro rychlý downloop a hladký průlet powerzonou s bezpečným odjetím.

Univerzálnost

Protože mnoho kiterů preferuje využití stejného kitu pro rozdílné jízdní styly a disciplíny, nastává otázka zdali foiling kite může být využíván pro jízdu na twintipu při normálních podmínkách. Všeobecně to jde, takže jediná věc, na kterou je potřeba pamatovat je, že high-tech race kity s tenkými šňůrami a lehčím vnitřním vyztužením potřebují jemnější zacházení. Tudíš bouchání kitem třicetkrát během freestyle session není nejlepší nápad. Koneckonců Sonic2 stejně na unhook moc není.

 

A jakej kite se tobě nejvíc osvědčil na hydrofoil?

Čau, Mára