Jak na první trénink ve vodě?

Tento článek by měl pomoct riderům, kteří na kitu jezdí, ale prozatím si vyzkoušeli landkiting, buggykiting nebo snowkiting. Jenže voda vás teď v letních měsících láká, ale ještě jste se neodhodlali to vyzkoušet. Je pravda, že české podmínky pro začínající kitery na vodě k nim nejsou nakloněny v jejich prospěch. Na začátek je dobré trénovat ve vodě, kde vám sahá voda max. po pas (čím méně, tím lépe) a to se tady v naší zemi špatně hledá. Proto je lepší neváhat a vyrazit někam za větrem. 

Proč se jízda na vodě považuje za nejtěžší?

Jde o to synchronizovat ovládání draka a jízdu na prkně po vodní hladině. Musíte zvládnou start z vody, postavit se na prkno a stoupat.

Výhoda pro vás. Máte náskok před úplným začátečníkem :)

Jelikož už víte, jak jízda na kite funguje jste o krok dopředu před úplným začátečníkem. Jediné, co musíte natrénovat, a co z landu nebo sněhu neznáte, je vodní start a bodydraging. Pro mě první jízda na vodě byla spíš velmi příjemným překvapením. Cítila jsem se jako na sněhu v hlubokém prašanu všude kolem, ve kterém se nesmím zastavit nebo to nepojede:) Já z toho byla nadšená a moc velkou změnu po zimě jsem nepocítila (Jen to že nemusí být člověk nabalený v zimním oblečení a nemusí mít na sobe spousta chráničů). Přípravu a sbírání dobrých rad jsem nepodcenila a na první start z vody jsem byla hodně připravená.

Obáváte se jestli zvládnete jízdu po vodní hladině?

Pokud stále váháte to zkusit s kitem, doporučila bych vyzkoušet wakeboarding. Vleků pro tento sport je čím dál víc a proto není problém si vybrat ten pro vás nejbližší. Stačí vám vzít svůj kiteboard a můžete trénovat jízdu po vodě bez draka na kabelu (wake vleku). 

 

  

Na vodě s kitem je postup začátků následující:

  • Zvládnutá teorie
  • Ovládání draka na suchu
  • Body Dragging
  • Restart kitu z vody
  • Rozjezdy a jízda
  • Otočky neboli změna směru jízdy (to aby jste se vrátili zase zpět)

Podstatné je, aby jste jste si dobře vybrali lokalitu (spot), kde budete trénovat. Doporučuje se mělká voda, kde máte furt všechno pod kontrolou a pro prkno si vždycky dojdete a nemusíte plavat, aby jste se vrátili zpět. Budete mít tak více sil pro opakování a půjde vám to rychleji.


Voda po kolena

 

Pro začátek je dobré postupovat následovně. Naučte se Body Dragging i v mělké vodě ať víte, co dělat v hluboké (opakujte tak dlouho, dokud to není automatické). Potom zkoušejte rozjezdy. Nejprve si sednete do vody (nemyslím tím, že musíte sedět na dně) a naučte se nasadit prkno a draka mít stále nad sebou. Jinak vás bude mít drak tendenci někam táhnout a vás to bude přetáčet na rameno a na záda. To nechcete, protože při startu to je podobné jako při rozjezdu ze sedu na sněhu. Rozdíl je jen v tom, že si kitem mávnete silněji, než jste byli u sněhu zvyklí (to aby vás to dostalo na hladinu a překonali jste ten odpor vody). Přední nohu si pohlídáte, aby byla vystrčená dopředu a kolena byly směrem ke kitu.

Příprava před startem
Příprava před startem

  Je dobré si to zkoušet všechno víckrát a na obě strany. Nikam nespěchejte, protože vám nic neuteče. Dostávejte to do sebe pomalu a ono vám to potom přijde automatické a postupně se budete dostávat dál až najednou se vám povede se rozjet.


Rozjezd

 Není hned potřeba jezdit někam extra daleko. Stačí klidně pár metrů a zkusit to na druhou stranu. Můžete si to dovolit, protože nepotřebuje prozatím stoupat (jste na mělčině a kdykoliv si to nastoupejte po vlastních když odpadnete po větru). Jakmile jste si jistí, že to řídíte vy a nee, že to řídí vás. Vyrazte na první delší jízdu a naučte se stoupat. Pokud si nejste jistí při prvních otočkách. Měňte směr jízdy tak, že se úplně zastavíte, opět si sednete do vody a začnete dalším vodním startem jen na opačnou stranu (nejméně tak ztratíte nastoupaných metrů). Časem to přijde samo, že to celé spojíte a to přisednutí tam nebude:)

 

rugen-week-kiteboarding-nobile-2hd-meatfly-katerina-lancova-made-by-katy
Hodně štěstí při učení :)

 

Videa, které vám pomůžou k vašemu prvnímu kiteboardingu:

Start draka na pláži


 

Body Dragging

 

Upwind Body Dragging

 

Waterstart

 

Jízda

 

Jak se dá měnit směr jízdy - Transitions

Související články:

Autor: KITEBOARDING.CZ je na Google+