Jak velký single skin / hybrid drak na snowkite

Výběr draka na snowkiting je docela věda a už tu o tom jeden článek je, ale o single skin a hybrid dracích ani slovo. Jakou velikost těchto draků vybrat? O komorových dracích se říká, že táhnou víc než foukačky a opravdu to tak je. U single skin a hybrid kitů to ale platí dvojnásob. Napřed si vysvětlíme, jak to všechno spolu souvisí, protože pochopení problematiky je základem k úspěšnému řešení.

Proč mají různé kity různý výkon

Výkonost draka určuje hned několik faktorů, mezi které mimo velikost patří hlavně projekční plocha, štíhlost, hmotnost a profil vrchlíku.

Projekční plocha

Jde o důležitý parametr, který říká, kolik větru drak pochytá. Nebo pro lepší představu, jak velkou plochu stínu drak vytvoří, když bude přesně na 12. hodině a bude na něj svítit slunko přímo shora. Obecně platí, že čím víc bude drak zavřený do tvaru C, tím menší bude mít projekční plochu v poměru s plochou vrchlíku / velikostí draka. Na obrázku zleva: Flysurfer Stoke, Flysurfer Soul a Flysurfer Peak.

Jak velký single skin drak na snowkite - projekční plocha

Štíhlost vrchlíku a jeho profilu

Štíhlost nebo anglicky taky aspect ratio (AR) říká, jaký je poměr délky a hloubky draka. Drak s malým AR bude buclatá peřinka na učení a naopak draci s vysokým AR jsou většinou dlouhé žiletky zaměřené na závod. Draci s vysokou štíhlostí mají o maličko větší výkon, protože dokáží efektivněji získat energii z větru, ale daleko víc se štíhlost projeví na dynamice draka a tím pocitově i na výkonu. Zpravidla ruku v ruce se štíhlostí vrchlíku jde i štíhlost jeho profilu, která zase výrazně ovlivňuje dynamiku draka, ale také jeho výkon.

Hmotnost draka

Hmotnost se u draka nejvíc projeví ve slabém větru, kdy už se mu nechce moc letět nahoru, protože se "sotva unese". Lehký drak má proti těžšímu ve slabém větru velkou výhodu, protože si i při letu vzhůru udrží slušnou rychlost a tím i výkon po celou dobu, kdežto těžký drak poletí při mávání nahoru jen neochotně a jen s povoleným barem a to znamená malý výkon. Proto těžký drak při mávání víc než polovinu času táhne málo a jeho celkový výkon pro jízdu je výrazně omezený.

Mrkneme se na nafukovačku, uzavřenou komoru single skin a hybrid draka stejného výrobce a stejné velikosti v technických datech.

  projekční plocha (m2) hmotnost draka (kg) štíhlost
Flysurfer Hybrid 7,5m 6,1 0,94 3,7
Flysurfer Peak4 8m2 6,8 1,16 4,0
Flysurfer Soul2 8m2 6,65 1,75 5,0
Flysurfer Stoke 8m2 4,81 3,07 4,55

Z tabulky je vidět, že největší projekční plochu a současně nejmenší hmotnost mají kity Flysurfer Peak a Hybrid, které jsou určený na slabý vítr, freeride a pro začátečníky (díky malé štíhlosti jsou "hodný"). Flysurfer Soul je už o něco těžší, ale v projekční ploše moc nezaostává a možnost nahnat výkon ve slabém větru částečně dohání větší štíhlostí, která zkušenému kiterovi umožní dostat z draka trochu výkonu navíc. Nafukovací drak Flysurfer Stoke proti tomu je těžký a má malou projekční plochu, takže z těchto tří draků bude mít nejmenší výkon a právě kvůli hmotnosti bude ve výkonu za komorama ještě víc zaostávat ve slabém větru.

Jak velký single skin drak na snowkite - Flysurfer Peak4

Single skin a snowkiting

Single skin se pro snowkiting přímo nabízí svými vlastnostmi. Je to komorový drak, takže nemusím na zádech na kopec tahat pumpu. Je velmi lehký a malý, takže se na kopec dobře ponese. Je lehký, takže poletí i ve slabém větru a málo kdy se stane, že tě nechá někde trčet, když zeslábne vítr. Na svou plochu má velký výkon, takže nemusíš mít tak velkou velikost jako u jiných typů draků a o to bude tvůj batoh lehčí a menší. Nemá příliš velkou dynamiku letu, takže nebude tak agresivně reagovat na poryvy větru a jízda tak bude bezpečnější, což je v horách velmi důležité. Hybrid má podobné vlastnosti a jako bonus je plnohodnotně využitelný i na vodě.

Jak velký single skin drak na snowkite - Flysurfer Peak4 freeride

Výběr velikosti

Single skin nebo hybrid je na snowkiting ideálním drakem pro každého, kdo nepotřebuje hrotit nějaký freestyle. A jak teď s tou velikostí... Obecně bych řekl, že při volbě velikosti single skin / hybrid draka budu volit velikost o cca 30% menší (vynásobím 0,7) než u nafukovačky a o 20% menší (vynásobím 0,8) než u komorového draka. Takže když jezdíš normálně 12m foukačku nebo 10m komoru, tak single skin bych volil 8m. Na 8m se dostaneš výpočtem: (12 x 0,7 = 8,4) nebo (10 x 0,8 = 8). Pokud normálně jezdíš 8m foukačku tak to bude (8 x 0,7 = 5,6) single skin / hybrid velikosti cca 5,5m.

Jak velký single skin drak na snowkite - Flysurfer Peak4 freestyle

Snad ti tenhle článek založený na dlouholetých zkušenostech nezamotal hlavu a pomohl při výběru draka na snowkite a jestli nevěříš, že má single skin či hybrid tolik výkonu, tak se ozvi a domluvíme nějakou testovačku :-)

Čau, Leguán

Doporučené produkty1