Jak vybrat správný nafukovací kite??

Moderní nafukovací kity jsou velmi univerzální. I minimálně pokročilý kiter si tak bez problému zajezdí na téměř libovolném kitu. A profík klidně vysází pekelné triky anebo ohromné polety na stroji pro začátečníky! Nicméně, rozhodně se vyplatí vzít v úvahu své jezdecké schopnosti, jízdní styl a vybrat kite navržený právě s takovým zaměřením. Užijete si pak kiteboarding opravdu na maximum.


Současné nafukovací kity bych rozdělil do těchto tří základních kategorií:
  • easy ride
  • hi-performance
  • freestyle
 

EASY RIDE

Do této kategorie patří kity primárně vytvořené pro začátečníky a příležitostné kitery. Tyto stroje mají obvykle menší počet spír (1 - 3) a menší štíhlost. Je u nich kladen důraz na snadný restart z vody a plynulý tah. Easy ride kity nabízí především výbornou stabilitu a odpustí spoustu chyb.

Pokud bojuješ s prvním rozjezdem nebo trénuješ první skoky a otočky je pro tebe tento typ kitu ideální. Pokročilí jezdci ocení easy ride kity ve vlnách (waveriding) anebo při pojezdu na hydrofoilu.
 
Jezdecká úroveň:
  • začátečník - středně pokročilý / pokročily pro wave a foil
Konkrétní modely:

 

 

HI-PERFORMANCE KITE

Liší se od předešlé kategorie především větší štíhlostí. Obvykle má 3 až 5 spír a hlavní důraz je kladen na maximální výkon a velký větrný rozsah. Tento typ kitu zvolí většina středně pokročilých kiterů. Užiješ si s ním naplno především bigair a dynamický freeride, ale lze ho použít i pro ostatní disciplíny.


Jezdecká úroveň:
  • mírně pokročilý – pokročilý
Konkrétní model:

 

 

FREESTYLE KITE

Synonymem pro freestyle je C-kite. Tento typ kitu nemá na náběžné hraně vývaz - jednotlivé lajny jsou tak připevněny přímo na tělo kitu, obvyklý v kombinaci s 5ti šňůrový barem. C-kite nevyniká největším hangtimem ani lowend výkonem, ohromným depowerem či nadprůměrnou stabilitou. Největší předností je radikální pop a přímá odezva na baru, překvapí vás i výborná stoupavost a konstantní tah. To jsou zcela zásadní předpoklady pro ty nejnáročnější freestyle a wakestyle triky.

Méně radikální variantou freestyle kitu jsou tzv. open c-kity. Ty mají tvar podobný C-kitu, ale na náběžné hraně je vývaz (obvykle bez kladek) v kombinaci s klasickým 4-šňůrovým barem. Oproti klasickému “ céčku“ mají open c-kity lepší low-end a větší depower. Nabízí tak o něco větší univerzálnost a širší využití třeba i na freeride či foiling.
 
Jezdecká úroveň:
  • středně pokročilý - pokročilý
Konkrétní model:

 


Doufám, že tento článek pomohl především začátečníkům zorientovat se v pestré nabídce kitů na trhu. Úplně nejlepší je si jednotlivé kity vyzkoušet na vlastní kůži. Stačí pár minut jízdy a hned poznáš, co je pro tebe již příliš ostrý a co naopak zase málo dynamický kite.

Všechny zde popsané typy kitů je možné vyzkoušet na některém z test days, které se snažíme co nejčastěji pořádat v různých částech Čech a Slovenska. Individuální testování je možné po domluvě přímo s některým z našich team riderů.
 

A Jaký je tvůj názor? Poděl se se svými zkušenostmi s různými typy kitů v diskuzi pod článkem...

Aloha, Míra