Hardangervidda Kiteraces – Vasstulan

Během mého letošního pobytu na Norské Hardangerviddě se konaly snowkite race závody na Vasstulanu. Měl jsem dávno předem jasno, že závodit nechci a budu dělat support kamarádům. Jenže oni způsobili davovou paniku, následkem které jsme se chvíli před uzávěrkou registrovali všichni v chalupě. Bum! Dva dny před startem jsme si ještě střihli 164km výlet skrz Hardu..to jen aby to nebylo úplně triviální.

Snowkite závody Vasstulan - část českého teamu

Původní plán závodu: sobota - 2 x 2-kolová rozjížďka, následovaná 3-hodinovým racem, neděle - 3. 2-kolová rozjížďka.

Jenže i když poručíš větru a dešti, stejně si počasí udělá co chce. Takže všechno jinak. V sobotu byl silný S vítr, sněžení a mlha, tím se krátké race rozjížďky zrušily a jel se jen 3-hodinový závod. Start byl vyhlášen na 15. h. Těsně před tím se mraky roztrhly a celý závod se nakonec odjel se slunkem, výživným větrem a hlubokým sněhem.

Snowkite závody Vasstulan - počasí se na závod umoudřilo

Trať byla postavena na 6 bójek, vzdušnou čarou 7km s otočkou cca v půlce. Začínalo se ostrou stoupačkou, u které bylo důležité najít si optimální trať - mezi kopečkama, přes ně, nebo to celé nadjet..každý podle svého. Pak téměř čistá povětrovka, která prověřila techniku ovládání draka, navíc zpestřená sem tam stromkama, takže ani při ní nebyl čas na odpočinek. Ostře otočit u bójky start/cíl a celé znova..a znova..znova.. Slunko, prosím zapadni, ať už je konec!!

Snowkite závody Vasstulan - trať závodu

Celý závod jsem odjel s mým nejoblíbenějším drakem Flysurfer Sonic4 10m. Hned v prvním kole se nám povedl kiks, kdy jsme se pustili za „vedoucím jezdcem“, ten neznal trať jak jsme doufali a tím si asi třetina z nás zkrátila kolo, které se nám tedy nepočítalo. Chyba nám došla po nájezdu do druhého kola. Zbytek jsme už odjeli správně.

Snowkite závody Vasstulan - startovní pole

Každý jsme měli gps tracker, podle kterého nám byla měřena trať a zároveň se tak dal sledovat závod online. Bohužel se po závodě ukázalo, že některé nefungovaly tak, jak měly, takže první nástřel výsledků vykazoval spousty jasných chyb.

Večer společná večeře, tombola o ceny od sponzora a odjezd.

Snowkite závody Vasstulan - večer po závodu

Na neděli nakonec naplánovali 2 1-kolové rychlé „sprint“ rozjížďky.

Bylo nádherně slunečno, vítr slabší, ale pro mě na Sonica4 15m v pohodě. Tentokrát jsem si trať předem projel :-D Zkrátili ji na 3 bójky, tak jsem si stihl dát 2 testovací kola.

Pak 3..2..1..start, první kopeček..a bylo po větru. Po chvíli něco málo dejchlo a dalo se tak nějak domávat. Někteří došli. Tím zrušili 2.rozjížďku a ukončili závod.

Snowkite závody Vasstulan - přestalo foukat

K našemu překvapení nebylo vůbec žádné vyhlášení výsledků ani jednoho ze závodů. Prý to zpracují a dají na net.. No, nezvyklé, zvláštní. Celkem to sráží prohlášení pořadatelů, že se soutěží o „čest a slávu“. Tedy zatleskat stupňům vítězů.

Nakonec jim to trvalo týden, kdy si některé informace ověřovali emaily a zasíláním tracklogů.

I přes všechny komplikace jsme měli z výsledků veliký důvod k oslavě i když až zpětně.

V tříhodinovém závodě byla většina Čechů v první třetině až polovině. Já na byl stříbrný, Petr „Jenky“ Petráš bronzový v kategorii foil kite a jeho 10ti letý syn Toník na 1. místě v kategorii single skin.

V jedniné rozjížďce sprint race to bylo podobné. Já 4., Petr 5. v kategorii foil, Toník 17. - 1. v kategorii single skin.

Snowkite závody Vasstulan - výsledky Sprint

Ač se mi závodit nechtělo, byl to nakonec pěkný závod - 72 přihlášených z 9ti zemí, z toho 11 žen, jeden 10ti letý kluk, 4 snowboardy, ve třech kategoriích - singel skin, nafukovačky, uzavřené komory.

I přes některé neduhy VELIKÉ DÍKY POŘADATELÚM!