Moldava cross-country snowkite race 2019

Přináším malý report o skvěle zorganizovaných snowkitových závodech, které se jely poslední víkend v lednu, 25. -27.1.2019 na Moldavě v Krušných horách.

V pátek najela většina závodníků na místo. V hospodě ,,U Bizona“ ,kde byl sraz, zavládla příjemná kajterská atmosféra a pátek proběhl v duchu seznamování se, povídání o závodu, co nás čeká a nečeká. Už dopředu to vypadalo, že samotný závod proběhne až v neděli, vzhledem k předpovědi, která na sobotu hlásila ostré poryvy větru, sněžení a mlhu.

Sobota započala každému trošku v jiný čas, podle toho jak dlouho do noci probíral taktiku na závod u piva a panáků. Na sobotním briefingu se potvrdilo, že závod se pojede na 100% až v neděli. Místo toho byl náhradní program 12:30 freestyle challenge a 13:30 GPS top speed race. Mimo to závodníci vyrazili projet terén a trasu, kudy se pojede. Pro mě to bylo trochu osudným, během výpravy vítr nepříjemně zesílil a nebylo úplně snadné se dostat zpátky. Sníh i za krkem a spoustu sil nazmar, přičemž k vlajce jsme stejně nedojeli. Jako spestření soboty se za námi zastavila Česká televize natočit krátkou reportáž. Navečer relax v blízkém německém SPA a pak už opravdová koncentrace na závod.

Den D je tu. V 10 hodin klasicky briefing a start plánovaný na 12:30.

Jediná rozjížďka na 4 kola, okolo celé Moldavy, tedy cca 50km. Trať ve tvaru trojúhelníku, podobně jako na prvním ročníku. Letos vyhlášené 2 kategorie SKI a SNB.

Naneštěstí předpověď nám moc nepřála, alespoň co se týkalo mlhy. Byla snad ještě hustší než v sobotu a pořadatelé si dost lámali hlavy s tím, zda závod vůbec pustit a co s tím. Modlava velká a mezi závodníky byli i někteří, co na Moldavě jako takové byli poprvé. Mezi ty jsem se řadila i já. Po hlubokém uvážení se nakonec rozhodlo o proběhnutí závodu. Tak popadnout věci a honem na kopec, ozkoušet na jaké draky to bude.

Nebyl to lehký úkol, vítr si s námi dost pohrával, chvíli moc, chvíli málo. 15m drak,12m nebo 10m ? Po informaci, že nahoře u první vlajky nefouká, všichni šáhli po větší variantě draka, v mém případě 10m Soul. Nicméně mlha byla nemilosrdná a několik závodníků na místě odradila od účasti v závodu. 5 minut do startu-zatroubení- a jedem. Závodníci se rozjeli vstříc bílé tmě. Kdo ví, kde končila zem a začínala mlha. Většina závodníků v mlze rychle zmizela. Jediný jistý orientační bod byl směr větru a nakoukaná mapa v hlavě, kudy jet. Z mého pohledu jsem věděla, že to nebude vůbec lehký úkol. Dlouhá vzdálenosti, na SNB, bez orientace, jen s offline mapou v telefonu a samozřejmě zapnutým sportstrackerem. Pár vystoupání od startu se mi ještě povolilo vázání a vzalo mi  dobrých 5-10 minut, než se mi podařilo opravit s divokým Soulem nad hlavou. Všichni v trapu, no co už, kouknout na mapu jak dlouho bude potřeba ještě stoupat a jedem. První kolo bylo dost divoké, pár zabloudění a hledání vlajek. Pozitivní věc byla, že se jezdilo dokola, tudíž jsem pořád někoho potkávala, což mi tlumilo strach, že se někde vysekám a už mě nikdo nikdy nenajde.. :-D

Ha, první kolo v kapse, nohy bolely jak čert, ale jedem dál. To už lyžaři na prvních příčkách jeli 3. kolo. Aby toho nebylo málo, vítr pro změnu začal vypínat. Závodníkům s foukačkami popadali draci. Mě taky, naneštěstí se mi Soul stočil do bonbonku a všelijak zamotal. Už jsem trochu vzdávala možnost, že budu pokračovat. Ale Soul nezklamal, a opět mě přesvědčil o své jedinečnosti. Netuším jak, ale najednou zase vesele létal nad mojí hlavou, neinvertovaný, nezamotaný. Yes- pokračujem! Dál už se to obešlo bez větších failů. Cílová rovinka a je to za námi. Mezi kluky byl boj opravdu těsný.

SNB - Felix Köttnitz - DE - 65 km/hod

Zážitek to byl nezapomenutelný a já už se nemůžu dočkat dalších závodů. Organizátorům patří velký respekt a poděkování za skvělý závod.