Dáváme dárky k nákupu (trapéz, cvičný kite, měřák větru...) nad 4 000 Kč. Najdeš ve svém košíku !

Kiteboarding na Olympiádě 2024

287
+Napiš článek
 

Po letech diskuzí je jasno kiteboarding bude na Olympiádě 2024!

V roce 2024 se po sto letech vrátí Olympijské hry do Paříže a nově bude pro tento rok zařazen také kiteboarding ve své specifické podobě. Nečekejte freestyle ve stylu WKL (Word Kiteboarding League) ani tradičnější PKRA. Pod taktovkou jachtařů se pojede nevídaný závod dvojic nejvíce podobný těm organizovaným IKA (International Kiteboarding Association) – Formula Kite Class
 

Paris Olympic games 2024 - kiteboarding
 

Kdo do světa kite závodů a zkratek trochu vidí už tuší, že se pojede race na hydrofoilu (Kuří Noha). Na největším sportovním svátku půjde samozřejmě o nejvýkonnější vybavení, tedy o kombinaci křídel pod hladinou s výkonným komorovým kitem. Specifikem bude týmové uspořádání této události. Team bude ve formátu MIX, tedy tvořený mužem a ženou.
 

Kiteboarding hydrofoil race
 

Podmínky kite závodu černé na bílém

  • Typ boardu: hydrofoil
  • Váha muž: 65-85 kg
  • Váha žena: 50-70 kg
  • Velikost kitu muži i ženy: 7-21 m2
  • Typ kitu: komorový kite
  • Počet povolených kitů / HF: 4 / 1 výkonné s vysokým AR (aspekt ratio)
  • Stejný typ hydrofoilu, boardu, kitu pro muže i ženy.
  • Vítr pro odjetí závdu: 5-40 uzlů
  • Vybavení musí být licencované modely vyráběné i pro veřejnost, jako je tomu u snowboardingu, skateboardingu, surfu..
  • Možný formát závodu: Okruhy pojedou členové týmu střídavě s výměnou v určené zóně. Může proběhnout několik vyřazovacích kol.
více zde a zde
 

Déjà Vu aneb jak šlo vyjednávání

O zapojení kiteboardingu (za éry raceboardů) do OH 2016 v Riu se již jednou před pár lety diskutovalo, ale nakonec při dalších hlasováních vyřazen. Letos v květnu přišly z Londýna zprávy, že se hlasování Olympijského výboru a „jachtarů“ vyvíjí směrem k zařazení pro rok 2024 a v sobotu 4.listopadu bylo na Floridě posvěceno definitivní složení deseti kategorií jachtingu včetně výše popsaného kitu. Toto rozhodnutí je po celé řadě sněmů a koncilů zlomovým bodem, teď bude IKA ladit formát závodu, ale neočekává se zásadní zvrat jako před OH2016 ( Z Vatikánu se proslýchá, že by mix team měli tvořit v rámci propagace kiteboardingu jako rodinného sportu jen sezdané dvojice :D )
 

Kiteboarding hydrofoil race
 

Olympijský styl

Jestli berete kite jako klábosení na plaži a sosání piva, než se rozfoukne, tak to provozujete úplně jiný sport. Hydrofoil a komorové kity celý sport dost posunuly, ale pro většinu z nás půjde furt o požitek.

Již letos probíhající foil závody se nesly ve vážně braném duchu, kdy závodníky podporují trenéři, jedí speciální stravu a mají natrénováno tak, aby race byl opravdu kalup. Jeden závod absolvoval i Lukáš Vogeltanz, jehož um netřeba představovat a i ten měl potíže udržet tempo.

Pokud dáváte přednost punku, doražte mrknout o víkendu na jiný formát závodění, který reprezentuje již 13. ročník nejtradičnější české akce – MČR v landkitingu ;)
 

 

Otázky k zamyšlení

Tak koho za ČR vyšleme? Ač někteří už mají natrénováno, tak 5-6let je ještě nějaký čas na vychování reprezentativního párečku. Víte o někom, kdo si dělá zálusk?

Co udělá tahle propagace s obsazeností spotů a přílivem nových kiterů?

Čau, mAra

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Shop

Magazín

Bazar